אלבומים

Dengue fever - Venus on earth - 2008

אלבומם השלישי של dengue fever מלמד פרק בתולדות קמבודיה ומעלה שאלות אקוטיות בקשר לתכנית הלימודים של משרד החינוך

מאת סער גמזו. 19-08-2008
Dengue fever - Venus on earth - 2008

כתלמיד תיכון שנאתי שיעורי היסטוריה. הדרך היבשושית להחריד של משרד החינוך והגברת זמטלופר ללמד נערות ונערים את תולדות האנושות והעולם שיעממה אותי למוות. אפילו לרגע לא הצלחתי להתנתק מהכאן ועכשיו שלי ולזרום בדמיונות עד לימי המהפכה הצרפתית או הסכם ריבנטרופ מולוטוב. היה חסר לי צבע בסיפורים האלה. נקודת חיבור אישית שתעיף אותי עשרות שנים אחורה ותראה לי כמה שמח (או לא) היה כאן (או שם) לפני שנולדתי. בתיכון זה פשוט לא קרה.

במהלך הדרך הבנתי שהיסטוריה יכולה ממש לעניין אם היא מסופרת נכון. תולדות העבדות ומאבק השחורים בארה"ב השתקפו נהדר דרך הבלוז והג'אז, המהפכה הרעיונית של שנות השישים ותרבות הסמים הגיעו אליי דרך הרוק הפסיכדלי והמתקדם ואפילו תנועת ההתיישבות וזרם ההעפלה לישראל נראו הרבה יותר מובנים אחרי כמה האזנות לשירי המחתרות ותנועות הנוער היהודיות. כמעט משחר האנושות המוזיקה הייתה שם. ליוותה כל מהלך פוליטי, אזרחי, תרבותי ולפעמים אפילו עזרה להנהיג מהפיכות. לחקור מוזיקה זה בעצם לספר את ההיסטוריה בדרך יותר צבעונית ונגישה.

האלבום הבא לוקח אותנו אל קמבודיה שבמזרח אסיה. למרות ש-dengue fever חיים ופועלים בלוס אנג'לס תחילת הדרך שלהם נמצאת בקמבודיה. איתן הולצמן הגיע לטייל שם ונשבה בקסמי התרבות המקומית העשירה. ריבוי שלטונות (תאילנד, וויטנאם, צרפת, יפן ושוב צרפת) במהלך השנים יחד עם תקופת הזוהר של העם הקמרי בין המאות ה-9 וה-13 יצרו בקמבודיה בלילה מוזיקלית שנעה מהראמוונג והראמקבאץ' המקומיים ועד רוק אנד רול פסיכדלי ואפילו סארף. עם ההתלהבות הזו (והשם של ההרכב שהגיע מחברו שקיבל את המחלה במהלך הטיול) הולצמן חוזר לארה"ב ומעביר אותה לאחיו זאק. יחד הם מחליטים להקים להקה שתנגן מוזיקה קמבודית ומתחילים לחפש זמרת ששרה בקמרית. בפנום פן הקטנה שבלונג ביץ' הם מוצאים את קנום נימול, כוכבת קריוקי קמבודית שעברה להתגורר בארה"ב משיקולים כלכליים אחרי שביקרה את אחותה. הם מצרפים אליהם את שנון וויליאמס על הבס, פול סמית על התופים ודייויד רליק על הבראס וב-2001 מציגים לעולם את דנגי פיבר. החומרים הראשונים הם בעיקר קאברים לסין סיסמות' ורוס סרייסות'אה - שניהם כוכבי רוק קמבודיים מהתקופה שקדמה לשלטון הקמר רוז' שטבח באכזריות בתושבי הערים וניסה באמצעות ג'נוסייד לייצר בקמבודיה חברה כפרית.

Venus on earth הוא אלבומם השלישי של דנגי פיבר. בו ננטשו גרסאות הכיסוי לטובת חומר מקורי שנכתב על ידי הלהקה ומתורגם בחלקו לקמרית. מגוון ההשפעות מתרחב ובנוסף לפופ קמבודי בחרו רליק וזאק הולצמן להביא לאלבום גם את חיבתם לג'אז אתיופי. האלבום הוא אמנם הנגיש ביותר של הלהקה עד היום אך המפגש עם הצלילים והשירה עדיין חדשים שלא לומר מהפכניים עבור רוב המאזינים. השירה של נימול מעוררת חזיונות מזרחיים מתקתקים, אורגן הפרפיסה של איתן הולצמן מספק את האווירה הפסיכדלית בזמן שהגיטרות של אחיו מעניקות טאץ' רוקי ועדכני לסאונד. יחד עם ליווי כלי הנשיפה של רליק וחטיבת הקצב השמחה של סמית ו-וויליאמס הם עושים מוזיקת פופ נעימה, מסקרנת, ייחודית ומפתיעה. בולטים במיוחד באלבום קטע הפתיחה המעולה seeing hands שמציג את השירה הקמבודית על רקע גיטרות מערביות, tiger phone card המתקתק שמספר סיפור אהבה חוצה יבשות בין פנום פן לניו יורק וגם sober driver שנשמע כאילו נתלש מסצינת ההיפים של סן פרנסיסקו. חוץ מהם בולטים מאד גם monsoon of perfume המכשף ו-ocean of venus האינסטרומנטלי שנדמה שנלקח ישירות מסצינה של טרנטינו.

המוצר הסופי הוא אלבום נהדר שמעלה חיוך נעים ותחושה כיפית להפליא שמתעצמים בכל האזנה. הוא אמנם קצר מאד (פחות מ-40 דקות) אבל לא מדובר כאן בכמות אלא באיכות. לדעתי זהו אחד מאלבומי הפופ המשובחים שהניבה 2008 ובאחת הלהקות היותר מעניינות ופחות מוכרות שפועלות היום. Venus on earth חשוב מאד לא רק כי מדובר בפופ איכותי (וכן, יש חיה כזו) אלא גם כי זה השיעור היסטוריה הכי כיפי שאי פעם קיבלתי על תולדות קמבודיה.

אנשי משרד החינוך - לתשומת ליבכם!

תגובות

  • מוזיקה שצובעת את קירות ההשכלה

    לא יכולתי שלא להזדהות עד הקצה עם מאמרך, כמדריך למקצועות טכנולוגיים אי אפשר שלא לפספס את הקמיעה של הלומדים למעט צבע בתכני הלימוד. לולא שעות הלימוד שלי היו מוגבלים לכמות דחוסה מאוד של מידע כניראה שהיתי מבלה שעות נוספות במתן דוגמא אישית למוח עם קטעים אלקטרונים משובחים...

    רון מהשרון, עד הנגב הצפוני, 21-02-2009 13:55

  • זמטלופר

    איפה למדת? לאה זמטלופר היתה גם המורה שלי, אישה נוראית.

    אריק, 09-02-2011 17:08