אלבומים

Groundation - We Free Again-2004

הרכב אמריקאי שמסמן אבולוציה חדשה ברגאיי. רוחניות ועוצמה בכל פעימה ופעימה, חום והתמזגות אוניברסלית

מאת אורי בנקהלטר. 01-01-2011
Groundation - We Free Again-2004

גראונדיישן היא האבולוציה הכי הגיונית של הרגאיי. הלהקה הזו לא מנסה לחכות את מה שהיה, המילים לא מורכבות מכל מיני משפטים חסרי רלוונטיות וקשר. השורשים שלהם זה הרגאיי, יש להם אהבה אדירה לרגאיי, למסרים שלו לCore   שלו, למסר החיובי, לאהבה אוניברסליות, פוזיטיביזם, אמת, כח, עוצמה, אלוהים........

האהבה לרגאיי חילחלה לנשמותיהם והפכה לחלק מהם. אבל זה לא הדבר היחיד שמרכיב אותם. הנגנים  בהרכב הם נגנים מעולים, היכולות שלהם מאוד ג'זיסטיות.הם משתמשים במבנה הבסיסי של שיר רגאיי אבל מתיחסים אליו בתפיסה הג'זיסטית של אילתור ואימפרוביזציה, לא רק מלודיה אלא היסחפות היפנוטית עם הקצב, הם מנגנים כל כך טוב ביחד , כל כך הדוק ומצליחים לסחוף אותך לכל שיר באופן טוטלי. יש שם SOUL מלא SOUL. 

We Free Again היה האלבום הראשון של גראונדישן ששמעתי, נסחפתי אליו ועפתי, התרגשתי. כשאומן מדבר אליך מנשמה אל נשמה זה הרגע שנוצר מפץ. נוצר BLISS, והרי זה הדבר עליו מבוססת אומנות, לא? 

גראונדישן זה טקסי הניאבינגי בג'מיקה, טקסים שהיו יכולים להערך כל הלילה עד הבוקר. בהם האנשים היו מתופפים כל הלילה, ונושאים תפילות לאלוהים ולעולם. טקס שהיה מאחד את כולם וגורם למין התקרקעות באדמה, תחושת איחוד עם אמא אדמה. השם מאוד מתאים ללהקה שכל כך חשוב לה הרוח של הרגאיי, אני מרגיש שהם לקחו מהרוח של המוזיקה את האמת, ראו את העיקר והתפל ולקחו את העיקר, האמינו לעיקר, האמינו שזה אמיתי ושזה נמצא בלב של כל אנשי העולם. אמונה ולא סגידה, מודעות לאמת. המילים שלהם חזקות וישירות, מלאות במסרים שבאים מהלב ומגיעות בדיוק אל הלב שלי, כאילו הוא מדבר אותם בשפתם הם. אצל גראונדיישן המוזיקה היא דרך להעביר משהו אוניברסלי וחשוב, ובכך בעיקר הם ממשיכים את משנתו של בוב מארלי, הפרטים הם לא מה שחשוב אלא האמת.

בשבילי גראונדישן היו תגלית אדירה, השאלה היחידה היתה איך אין עוד מלא הרכבים כאלה שלוקחים את הרגאיי למקום עדכני, שומרים על החום שלו ועל המסר החשוב וממשיכים הלאה. הנגינה וההפקה כל כך נקיה ומדויקת, מאפשרת לנגנים לצאת ממסגרות ולבנות אותם מחדש. לגראונדישן חשוב מאוד איך יוצאת המוזיקה בסוף, הם לוקחים את המוזיקה למקום מאוד מופק, הפקה שלא באה על חשבון האמת של המוזיקה אלא דווקא משרתת אותה. הדבר הכייף של הרגאיי הוא שזאת מוזיקה שמצליחה להתמזג עם האוויר בלי לכפות את עצמה עליו. כנראה יש לשפה הזו איזושהיא אמת אוניברסלית שמתמזגת עם חוקי הטבע כמו עם פעימות הלב. גראונדישן מדברים בשפה זו וההפקה רק עוזרת למוזיקה להחליק יותר בקלות.

זאת לא המלצה רק על האלבום הזה, זה פשוט האלבום שבעזרתו הכרתי את ההרכב המופלא הזה, אם אהבתם אותו תמשיכו אחד אחד לכולם.

חובה לבדוק את אלבום הדאב שלהם DUB WARS שמביא את הדאב לשיאי צלילה חדשים. בעזרת צמחי המרפא הנכונים אתם תעופו לממלכת הדאב שבשמיים.

תגובות

  • אכן תגלית

    צודק. הרכב מדהים וההופעה היתה המשך ישיר . קיבלנו את האמת בלייב

    הילה, 22-08-2008 01:28

  • איפה הם מופיעים בסיבוב שהם מתכננים ליולי בארץ?

    הבנתי שיש הופעה ב 10.7.09, אבל איפה? יאללה, תנו פרטים ברדיו, שאנשים טובים יבואו לשמוע מוסיקה טובה!!!

    אלדד, 20-06-2009 23:13