אלבומים

סגול 59 - תעשו מקום - 2008

האלבום החמישי של הראפר הסגול מביא אמסי בוגר ומשתבח עם הפקה של ילד-פלא בן 17. תעשו מקום לתוצאה

מאת נתי חסיד. 10-11-2008
סגול 59 - תעשו מקום - 2008

"התחלתי ממזמן, אז למה אתם אנטי?"

פעם, היה קל יותר להתנגד לראפ של סגול 59. הפלואו היה בינוני, הקול אפרורי וההפקות אולי היו יותר מדי "מחתרתיות". למרות הכל הוא תפס לו נישה משלו בעיקר בזכות כתיבה מדויקת ופאנצ'-ליינים מחודדים. העניין הנוסף איתו - וזו בעצם המעלה הגדולה של סגול - הוא שבניגוד לראפר הישראלי הממוצע שמחליט לתלות את המיקרופון בגיל 21-23 כשההורים מצליחים ללחוץ מספיק כדי שיתפוס שכל וילך ללמוד משהו "רציני" - הוא מתמיד. עקומת ההשתפרות שלו נמצאת תמיד במגמת עלייה, אין ספק שהאמסי הזה רק משתבח עם השנים. תשוו את האלבום החדש לאלבום הראשון שלו ולא תאמינו שמדובר באותו אדם.

גם בתחום ההפקתי סגול לקח הימור ונכנס לאולפן עם ילד בן 17 - ג'וני הקטן, שהפיק את כל האלבום מלבד שני קטעים. הילד מצידו הפליא והפתיע עם הפקות מגוונות וצבעוניות שלקחו את סגול למחוזות שהוא מעולם לא דרך בהם. "לך קדימה" (עם רוי אדרי המשובח) נשמע כאילו יצא מהקליניקה של דר. דרה, "איך היא רוקדת" (עם הדיווה לעתיד נעה פארן) מושפע הדאנסהול הוא אולי קטע הריקודים הכי מוצלח של סגול מאז ומעולם ו"ירושלים" (עם שאנן סטריט ורבל סאן שלא צריך להרחיב עליהם), אולי גולת הכותרת של האלבום כולו, עושה כבוד לעיר הבירה עם סולו עוד מצמרר.

שני רגעי שיא נוספים באלבום דווקא לא הופקו על ידי ג'וני: "אדמה, רוח וקאש" הוא פילם נואר מקפיא דם בהפקת הדי ג'יי פרמייר לנאס של סגול - אורי שוחט. ו"רוקדים ברחובות" הוא מסיבת רחוב מדן ועד אילת ולהיט עצום בפוטנציה בניצוחו של די ג'יי מארקי פאנק.

למרות כל האורחים הבאמת מכובדים, סגול הוא הכוכב הבלתי מעורער כאן - הקול חזק וצבעוני, הוא לא מתבייש לשיר (למרות שהוא עמוק בבלוז וברוק עוד הרבה לפני שנכנס להיפ הופ), הפלואו מגיע לרמות שלא נשמעו בעברית ולאורך כל האלבום הוא מספק פנינים כגון "אה, ותוציאי לי מהאוטו את הדיסק של קרן פלס".

תודו שככה, כבר הרבה יותר קשה להתנגד לראפ שכזה.

תגובות