אלבומים

Tom Waits - Closing Time - 1973

איך אפשר להעריך אמן שרוב יצירותיו בושלו במוח רווי אדי אלכוהול? הולכים אל היצירות הראשונות שלו

מאת איתי דרוג. 01-01-2011

תגיות: 1973, Tom Waits, Closing Time

Tom Waits - Closing Time - 1973

אני נכנס בריצה לג'יפ, גשם זלעפות יורד בחוץ, היסטרי, עצבני, קשה לי לנשום. אני נוסע כשהרדיו מנגן ורק מעצבן אותי עוד יותר, ובכלל נהיה עצבני מרגע לרגע. לעזאזל עם המזג אויר הזה, לעזאזל הצבא, לעזאזל המצב. פתאום אני נזכר שהשארתי את הדיסקמן שלי ועוד כמה דיסקים שלקחתי לרכבת, רוצה משהו שירגיע אותי. אז אני נותן לנהג את הדיסק של טום ווייטס ואומר: "שים את זה! זה ירגיע אותנו".

"וואן, טו, ת'רי, פור....." בקצב איטי הוא נכנס ושר על המכונית הראשונה שלו. לאט הדיסק מתנגן ואני קולט שכבר אין עליי לחץ, אני רגוע, לא משנה לאן אני נוסע עכשיו, מה אני הולך לעשות, לא אכפת לי מכלום. מבחינתי אני עדיין בבית, מקשיב לגשם מהחדר שלי כשחברה שלי לידי, ולא הוקפצתי לצבא לאירוע.

 

 

אלבומו הראשון של ווייטס היא יצירת מופת מבחינת ההרגשה שהוא מעביר, עם התיאום המושלם בין הצלילים הדרומיים ומנגינת הג'אז.  רק שנה לפני כן ווייטס היה מנקה רצפות, שישב וניגן על הפסנתר בבר אחרי שכולם הלכו. קשה מאוד להאמין לכשרון העצום שחבוי בו,  אבל אז מקשיבים שוב לאלבום, וכבר בשיר השני "אני מקווה שלא אתאהב בך" אני נופל ומתאהב יחד עם כולם ביצירה.

אחד הדברים הקשים ביותר לעשות הוא לבחור אלבום משמעותי אחד של אמן שכל כך הצליח להשפיע עליי. אבל אם אני צריך, אז "זמן סגירה" הוא בהחלט האלבום הכי משמעותי של ווייטס בעיניי. אני מאלו שמתאימים כל אלבום מסוים למזג אוויר שונה, מצב רוח, תקופה וכו'... כשיש אלבום שלא משנה מתי אני תמיד אשמח לשמוע, זהו אלבום ששווה לדבר ולהמליץ עליו. האלבום הזה הוא מה שמוגדר על ידי כיצירה שחוצה את המסגרות היום יומיות.

 

 

מתחילתו ועד סופו האלבום פשוט מעביר חוויה - הקטעים הראשונים טיפה יותר קצביים, וככול שעוברים השירים כבר אפשר להרגיש את הסיום הולך ובא. צמוד להרגשה שזה הדבר האחרון שאני רוצה שיקרה, אני רוצה להתענג עוד ועוד. ואז, מגיעה יצירת המופת של האלבום; כשם האלבום "זמן סגירה", כך נקראת הרצועה שסוגרת אותו. קטע סקסופון שקט שמלווה על ידי פסנתר, קונטרבאס וצ'לו. אין שירה, ובכל זאת נאמר כל כך הרבה, רק שהפרשנות תלויה במאזין. מבחינתי, הכול מסתכם ב - "כאן אנחנו מסיימים, תודה על האהבה, שיהיה לכולנו לילה טוב ושקט".

 

תגובות

 • אלבום מופת. לא פחות.

  ויופי של המלצה.

  גלעד, 15-10-2009 03:32

 • SUPER GOOD ONE!!!!

  SHAIKE, 15-10-2009 13:15

 • הצצה לאלבומו החדש

  באתר הבית שלו tomwaits.com נרשמים למיילינג ליסט וזוכים!

  מוסטו, 15-10-2009 17:06