אלבומים

OHM - Early Gurus Of Electronic Music - 2000

OHM נותן השראה , הוא מראה שאסור להסתפק במה שיש, שלכל אחד יש את החלק שלו לתרום, לשנות קצת את העולם שבו אנחנו חיים.

מאת ניר אביבי. 22-06-2008
OHM - Early Gurus Of Electronic Music - 2000

לפעמים הכל נראה לנו מובן מאליו: האוויר שאנחנו נושמים, האוכל שיש לנו בצלחת כל יום מחדש, הנוחות שאליה כל כך התרגלנו, וכמובן,המוסיקה שאנחנו שומעים.

היום, במאה ה-21, בשנת 2008 נראה לנו טבעי לשים דיסק או קובץ Mp3 במערכת או במחשב ולשמוע אותו, לראות את הלבלים קופצים לנו מול המסך של המחשב,לשחק עם הווליום ולהעביר לשיר אחר שנמאס, אנחנו רגילים לצלילים שאנחנו שומעים מהרגע שבו נולדנו והם נשמעים לנו כל כך מוכרים. היום אנחנו אפילו לא מתרגשים שאנחנו יכולים לעשות את המוסיקה שאנחנו רוצים בעצמנו,זה נראה לנו ברור,מובן מאליו. יש כל כך הרבה תוכנות סאונד- לעריכה, מיקסוסים, ג'ינגלים ועוד ועוד. אבל רגע, מאיפה הכל התחיל ? היה מישהו שהתחיל את הכל לא ? כמו בכל דבר באבולוציה האנושית היו אנשים שעבדו קשה כדי שנוכל היום להינות מהפירות שלהם הם ירקו דם, ניסו וניסו,כדי שלנו יהיה יותר טוב,כדי שאנחנו נוכל ליהנות מהפירות אבל באותו הזמן להמשיך לפתח את אותם הדברים שהם התחילו בהם. היום אנחנו כבר לא מעריכים למשל את העובדה שאפשר לחצות יבשות בזמן כל כך קצר(מטוסים למי שלא הבין), שאפשר ליהנות ממיזוג אוויר בחום של 40 מעלות בצל ,שיש לנו שפע כזה של אוכל זמין בכל מקום, שיש מערכות ביוב וחשמל, מים ואנרגיה.מישהו עבד על כל הדברים האלה, חקר וניסה, נכשל ולא התייאש, בזכותם היום יותר טוב לנו.

גם במוסיקה האלקטרונית הדבר נכון, היו אנשים שישבו ימים ולילות, שבועות שלמים בלי שינה בשביל לגלות עוד משהועוד צליל, בלי מחשב,בלי סינטיסייזר ואמצעים אחרים ופשוט ניסו ליצור צלילים חדשים שעוד לא נשמעו. לשבור את הנורמה של המוסיקה הקלאסית המערבית ששלטה באותו הזמן וממש הקריבו מעצמם בשביל לגלות את אותם הצלילים. הצלילים שבעתיד יהפכו לכל כך פופולאריים ויתפתחו למה שאנחנו היום מכנים : מוסיקה אלקטרונית.

האוסף המשולש הזה הוא למעשה ההיסטוריה של המוסיקה האלקטרונית, משנת 1937 ןעד שנת 1982.הוא מכיל בתוכו (לפי סדר כרונולוגי) את מיטב האנשים שחקרו עד תום את הצלילים שניתן להפיק ממכשירים חשמליים שונים ומגוונים ומאגד בתוכו את כל הקטעים ההזויים יותר והזויים פחות בתוכו. ישנם אומנים מוכרים יותר כמו : ג'ון קייג', פאולין אוליברוס, מילטון באביט ועוד ומוכרים פחות כמו :ריימונד סקוט ואדגר וארס. הקטעים ברובם ניסויניים, כל אחד משקף דבר אחר: מצלילי רכבת נוסעת,דבורה ששרה את באך, צפרדעים לרקע תמונות מתחלפות, צפירות של מכוניות וצחוק של ילדים, ועד לצלילי רובוטים ופידבקים של טייפים בזה אחר זה. חלק מהם אפילו מטרידים, קשים לעיכול ויכולים אפילו לגרום לשיגעון קל.

האלבום הזה הוא לא סתם המלצה, הוא חובה לכל מי שמגדיר עצמו אספן מוסיקה, חוקר, או סתם מתעניין בתחום. האלבום הזה נותן השראה , הוא מראה שאסור להסתפק במה שיש, שלכל אחד יש את החלק שלו לתרום, לשנות קצת את העולם שבו אנחנו חיים. האלבום הזה הוא בעצם העבר שלנו, הדבר המאחד אותנו כבני אדם,כיצור שמשנה לעצמו את האבולוציה,הוא מתקדם בקצב מדהים, הוא לא ממשיך להשתנות. הוא העדות החיה לכך שהדברים מתפתחים, שהעולם משתנה, וששום דבר לא נשאר קבוע.

תגובות