אלבומים

צילה דגן - האוסף - 2002

מכל זמרות הסבנטיז הישראליות יש אחת שנוצצת מעל כולן

מאת ניר גורלי. 15-05-2008
צילה דגן - האוסף - 2002

רוחמה רז, אופירה גלוסקא, אילנה רובינא, עדנה לב. אני לוקח לעצמי את הרשות לקבוע ש-90 אחוז מכם לא יבדיל ויזהה במבחן שמיעה אקראי. כולן זמרות ישראליות שפעלו בשנות השבעים, כולן השתחררו מלהקה צבאית מצליחה, כולן הקליטו עם שחרורן שירי סולו שזכו להצלחה מסוימת, וכולן שרו בקול גבוה ומעצבן. אז מה גורם לאחד, צעיר, שפוי בנפשו להידלק באופן טוטאלי וחד משמעי אחרי זמרת אחת ככה סתם באמצע החיים? האזנה מעמיקה לשירים ולסיפור של צילה דגן, מובילה למסקנה שלמרות סיפור חיים דומה היא ממש לא כמו כולן, ושאמנם הקול שלה גבוה אך הוא רחוק מלהיות מעצבן.

את צילה דגן הכרתי לעומק לאחר ששמעתי את הביצוע שלה ל"וידוי". השיר, מילים: אלכסנדר פן, לחן: סשה ארגוב, ידוע יותר בביצועה של יהודית רביץ, אבל זה הביצוע של צילה דגן שנכנס לי חזק ללב וקרע אותו. הסקרנות הוליכה אותי לאוסף הדיסקים של אבא שלי שם מצאתי את האוסף הזה, השריד המוקלט היחידי לזמרת שנפטרה מסרטן ב-2003. כאוסף מדובר בעוד עבודת קודש מקיפה מבית אילן בן שחר, שאסף את כל הקלטותיה מפסטיבלי זמר שונים ("וידוי"), פרוייקטים בהם השתתפה (ארץ טרופית יפה, שירי בלקן), סולואים שלה מלהקת הנח"ל ("חורשת האקליפטוס" עם אופירה גלוסקא. הקול הגבוה והמעצבן- גלוסקא) וכמובן שירים נבחרים משני אלבומי הסולו שלה שלצערי לא רואים היום אור בדיסק.

למרות הזיקה הברורה שלה לשירי ארץ ישראל הישנה והטובה, אלבום הבכורה שלה ניחן בסאונד רוק פסיכדלי חדשני (דאז) בעיקר בזכות מלחין צעיר בשם דני ליטני שלקח אותה תחת חסותו. אלבומה השני אגב, כלל בעיקר ביצועים עבריים לזמרת האמריקאית קרול קינג. בסופו של דבר הסתכלות רוחבית על השירים שבאוסף וחרישה מעמיקה עליו מובילה למסקנה שמה שהופך אותה לזמרת נהדרת זה הקול וההגשה הטוטאלית. בזכותם גם השירים השחוקים ביותר ממשיכים לרגש וגם שירים עם ניחוח אולדיז עז נשארים רלוונטיים.

תגובות