אלבומים

פוליAנה פרAנק - Xין לבחור - 1991

זה לא בגלל זיוה כמו שזה בגלל שרון בן-עזר. והעיצוב. והמחאה המגדרית. והביקורת החברתית. וזכרונות הילדות

מאת סער גמזו. 11-05-2008
פוליAנה פרAנק - Xין לבחור - 1991

אין לבחור היה אחד האלבומים הראשונים שרכשתי. זוג בנות מהכיתה שלי שרבטו באובססיביות את השם פוליאנה פרנק על השולחנות בכיתה והסקרנות הרגה אותי. מה היה הקסם בפוליאנה הזו שהצליח להקסים אותן? זה יעבוד גם עליי?

חסכתי קצת דמי כיס וקניתי את האלבום. השיר הראשון (שהוצא כמה שנים לאחר מכן מהקשרו והפך באופן אירוני להמנון השוביניסטים) סיפר על זיוה. זו ששמה נשמע כמו שם מחלה אבל זה לא משנה, המראה שלה נפלא (אבל זה ממש לא משנה) והיא מושא אהבתו של עמי לוי. המילים קצת טעונות מינית ולא קשה להבין מה זה עושה לילד בכיתה ח'. השיר הבא באנגלית וקוראים לו strange fruit. כמה שנים אחר כך למדתי ששרה אותו פעם זמרת בשם בילי הולידיי ושהפירות התלויים הם בעצם גופות השחורים שנרדפו בדרום הגזעני של ארה"ב. את המילים כתב מורה יהודי בשם אבל מירופול. אחוות הנרדפים.

האלבום כל כך לא אחיד וכל כך מגובש באותו הזמן. מלא אמירה שמכוונת ישר לפנים. כל כך הרבה מידע על עוולות העולם והאדם שפותח באבחה חדה את מסך התמימות הילדותית שכיסה עד אותו היום את העיניים. הדרך הזו לספר את סיפורם של הנדכאים והנרדפים קנה אותי. לא רק בגלל הסימפטיה האוטומטית לצד החלש אלא בגלל ההומור השחור (הסימפול של "קול הרעם מקהיר" בתחילת escape will always fail), הביקורת הסאטירית השנונה (אני אדם פשוט) והסאונד שהיה כל כך שונה ממה שקרה כאן בארץ באותו הזמן.

האלבום המשיך ללות אותי במשך השנים ובכל פרק זמן גילה עוד סוד שהיה בתוכו וחיכה לי. אפילו בצבא עוד חזרתי אליו וכשביצעתי ליפ-סינק לגיבר צבא ההגנה במגורי החיילים נדמה היה לי שזו הפעם הראשונה שבה באמת הבנתי למה התכוון המשורר. אחרי עוד כמה שנים למדתי על ג'נדר והבנתי שבצבא ממש לא הבנתי.

אלבום שווה נמדד בפרספקטיבה של שנים וברבדים שממשיכים להיחשף באותן שנים. אין לבחור זה אלבום שווה. בטח עוד לא הבנתי את כולו. בעצם הלוואי ולא.

תגובות