אלבומים

Sonic Youth - Daydream nation - 1988

האלבום השישי של sonic youth עונה על כל הקריטריונים של אלבום מופת. שש הוכחות לכך

מאת סער גמזו. 29-05-2008
Sonic Youth - Daydream nation - 1988

האלבומים שנשארים איתך למשך זמן הם אלבומים מיוחדים. כאלו שנרקחו בקפידה ועוצבו בעבודה קשה, ממושכת ולפעמים מעניינת לא פחות מהתוצאה. Daydream nation הצליח לסמן V גדול על כל המאפיינים של אלבום מופת ועם השנים נכנס לאינסוף רשימת אלבומי חובה של עיתונות המוזיקה. מה בדיוק יש בו?

1. אוסף כשרונות נדירים שמגיע יחד לנקודת בגרות ובשלות - כמו rubber soul בשביל הביטלס כך daydream nation עבור סוניק יות'. רנלדו, מור, גורדון ושלי הצליחו להשלים באלבום הזה מטמורפוזה מוזיקלית מרגשת והציגו בפעם הראשונה את הסאונד הסוניקי המעולה.

2. מכירות נמוכות אחרי היציאה - כדי להפוך למיתוס צריך להעלם. העובדה שהלייבל האמריקאי שהיה אחראי על ההפצה פשט רגל קרוב מאד לשחרור האלבום עזרה להקטין את ההיצע ולהגדיל את הביקוש והסקרנות.

3. סקרנות והרפתקנות מוזיקלית - שום דבר הרי לא יתקדם אם עולם האמנות יעסוק בחיקויים. סוניק יות' משלבים באחד הקטעים באלבום קטעי פסנתר שהוקלטו על ווקמן בבית אימו של ט'רסטון מור וקטעי הודעות ממזכירה אלקטרונית שהשאיר הבסיסט מייק וואט. התוצאה הסופית (providence) היא לא פחות מ-brain candy.

4. כבוד לקולגות - סוניק יות' התכתבו עם ג'ימי הנדריקס וג'וני מיטשל (hey joni), ספגו השראה מסופר המדע הבדיוני וויליאם גיבסון (the sprawl) ועשו הומאז' ל-pere ubu (rain king).

5. שיר סמי-קומוניקטיבי עם אופציה להפוך ללהיט - באמת שלא הצלחתי למצוא הגדרה קולעת יותר לרצועה המדהימה שפותחת את האלבום (teen age riot). לא בטוח שאפשר לדבר עליו במונחים של להיט אבל ברור שהשיר הפך לסטנדרט בכל מה שקשור לפוסט-פאנק ולאחד הבולטים של הלהקה בכל הזמנים.

6. תחייה ופרשנות עכשווית - כמעט 20 שנה אחרי יציאת האלבום חברי הלהקה יצאו לסיבוב הופעות בו ניגנו את האלבום במלואו והוציאו מחדש את האלבום בתקליט כפול שכלל את ביצועי השירים בלייב וכמה גרסאות כיסוי.

צריכים עוד סיבות?

silver rocket, candle, הגיטרות של רנלדו ומור, הקול המצמרר של קים גורדון והמלצה אישית וחמה ממני.

תגובות

  • אלבום מופתי

    נתנאל, 29-05-2008 23:36