אלבומים

Cosma - Non Stop - 2003

אביחן ליבנה באלבום פרידה שלו מהעולם, אלבום מופת שנכנס להיכל התהילה של הטראנס

מאת אלינור כרמי. 14-05-2008
Cosma - Non Stop - 2003

יש לי תיאוריה ששנת 2003 הייתה שנה קוסמית מבחינת המוסיקה בטראנס. כמו בכל דבר, יש שנים יותר חזקות ומשפיעות ויש כאלה קצת פחות מבחינת האלבומים והיצירתיות של האמנים. אבל היה משהו בשנת 2003 שפשוט גרם להכל לצוף מעל למה שהיה עד אז וגם לשנים הבאות. 2003 הייתה השנה שצץ אלבום מיוחד במינו שחולל מהפכה ויישאר חקוק בזכרונם הרעוע של כל מי שאוהב או אהב טראנס ברחבי העולם, והוא אפילו הגיע מישראל, Cosma - Non Stop.

אפשר לומר שאביחן ליבנה הוא כמו ג'ים מוריסון שהיה לרוק, קורט קוביין לגראנג', סיד וישס לפאנק, זוהר ארגוב למזרחית ובוב מארלי לרגאיי – אגדה שנקטעה בטרם עת. אביחן נהרג בן 24 בתאונת אופנוע בהודו בפברואר 2003 כשאלבומו השני מחכה למאסטרינג ויושב בלייבל Hommega ורק מצפה שיחזור לליטושים אחרונים. לליבנה היה כישרון שהשפריץ ממנו ופגע בכל מי ששמע לרגע קט את יצירותיו. כבר מהאלבום הראשון שיצא בשנת 2001 - Simplicity ביסס לעצמו אביחן שם ומוניטין של כישרון הגובל בגאונות מוסיקאלית שמכתיבה סטנדרטים חדשים בטראנס.

לאחר סיום תקופת האבל, יצא האלבום השני והאחרון שלו Non Stop ושמר מקום בארון התהילה של מוזיקת הטראנס וגם בתרבות. לא משנה איזה ז'אנר בטראנס אתה אוהב או לא, Non Stop הוא קונצנזוס בקרב כולם – יצירת אמנות חד פעמית ופורצת גבולות.xml:namespace prefix = o />xml:namespace prefix = o />

החיבור שלי למוסיקה של קוסמה מגיע מהשורשים המוזיקליים שלי, גותי-אינדסטריאל-דארק וווייב –סינת'פופ ולאחר שקראתי את הראיון האחרון איתו שהתפרסם מגזין טראנס הגרמני Mushroom – הבנתי שהוא שמע בדיוק אותה המוסיקה - Depeche Mode, Sisters of Mercy, The Cure, Front 242. היה משהו מהפנט ומכשף במוסיקה שאביחן עשה, והמטען המוסיקאלי שלו הצליח לעבור למוסיקה שיצר ולחווית הטראנס האופטימאלית. באלבום Non Stop ליבנה מגיע לנקודת שיא של איכות סאונד, מסע לתוך מערבולת של חושים ואנרגיה שמתמלאת בתוכך וכמובן יכולת לגשת לכל מחוזות הטראנס מהמהירים יותר לרגועים ולגרוביים עם כלים חיים והמון אטמוספרה.

לצערי כשזה מגיע למוסיקה אלקטרונית, במיוחד טראנס, שכפי שמתפרש בשם שמתאר אותו, הוא ז'אנר מוסיקאלי שגורם להגעה למצבי תודעה שונים ולכן מילים לעולם לא יוכלו לתאר את הסיטואציה והחוויה במלואה, אפילו לא חצי. אני יכולה להשתפך פה עוד הרבה עם מילים רוחניות שאולי יראו כמו בולשיט עבור חלקכם, וזה ללא ספק לא קשור לשום תוספים כאלה או אחרים, אבל בסופו של דבר האלבום הזה הוא אחד מאבני היסוד של כל הז'אנר ואצלי הוא מתנגן כבר במשך חמש שנים Non Stop.

תגובות

 • תגובה

  טקסט מהנה.אלבום מנצח(תרתי משמע)

  רן, 16-05-2008 05:57

 • אלבום גאוני

  בכל פעם שיוצא לי להאזין לאלבום עוברת בי צמרמורת. בהחלט אבידה לסצינה. שינוח על משכבו בשלום.

  DJ_Psykick, 23-05-2008 22:07

 • no words

  the best ever..... had the chance to meet the master and he is still playing for me thanks for remembering him T.

  tomer, 01-02-2009 20:35

 • המלך של הטראנס

  אלבום שעד היום אני טוחן ולעולם לא ימאס ממנו גאון. אבידה כואבת ביותר למוסיקת הטראנס.

  שגיב, 12-08-2010 06:28