אלבומים

The Prodigy - Experience - 1992

אלבום קלאסי וחלוצי שתמיד מעלה חיוך ומעיף ל-Outer Space.

מאת אלינור כרמי. 16-06-2008
The Prodigy - Experience - 1992

נדירות הלהקות שהן קונצנזוס, שהן יכולות להיות מושמעות בכל תחנות הרדיו, טלוויזיה ומסיבה ולהישאר מחתרתיות ונושכות, פרודיג'י היא אחת מהן. Experience הגיע בתחילת שנות התשעים, ויצר מהפכה. למעשה אין ז'אנר אלקטרוני אחד שלא הושפע מהם - טראנס, טכנו, דראם אנד בייס, ברייק ביט, דאב סטפ, אלקטרו וכמובן הזרם העיקרי שצמח מהמוסיקה שלהם - ג'אנגל. תחילת שנות התשעים היה זמן מעבר בסצנת המוסיקה האלקטרונית, מעבר מניו ווייב לאסיד האוס וטכנו, יותר ויותר רייבים החלו להופיע, האקסטזי החל לפרוח וגם האסיד הראה סימנים של קמבק משנות השישים, מנגד אנגליה החלה להפעיל יותר ויותר סנקציות על רייבים והחלה להיווצר פאניקה מוסרית בקרב הציבור שבניגוד לכוונתה, שירתה לא מעט לעלייתה והתפתחותה של המוסיקה האלקטרונית המיועדת למסיבות.

הפרודיג'י הגיעו בתיזמון המושלם, ומסמלים בעייני את אחת הלהקה המשפיעות ביותר של שנות התשעים, האלבום Experience הוא פריצת הדרך של הלהקה וללא ספק היווה ומהווה השראה לאמנים בכל תעשיית המוסיקה. האלבום יצא כשהייתי בערך בת 12 וכבר אז כל פעם שהקשבתי לו הגוף שלי החל לנוע ולקפוץ בלי יכולת שליטה, והאמת בלי רצון להפסיק. אפשר לומר שבמובן מסוים האלבום הזה הדליק לי את העקצוץ הבלתי פוסק למסיבות והתמכרות למוסיקה אלקטרונית, שרק מתגברת עם השנים.

 

הפרודיג'י הביאו את החוצפה והבוטות של הפאנק לשנות התשעים ותיבלו אותו במוסיקה אלקטרונית ניסיונית. פרודיג'י הצליחו ליצור נוסחה ממכרת שטשטשה את הטעמים המוסיקאליים השונים שמהם אנשים הגיעו וסחפו אחריהם קהל גדול של צעירים (וגם מבוגרים) שהיו רעבים למשהו שונה, פרודיג'י סיפקו את הסחורה והרבה מעבר. הפיוז'ן המדהים שהצליחו ליצור שכלל פאנק, רוק, מטאל, דאב, רגאיי, אסיד האוס, ודאנס עם מלודיות אפלות ומתחכמות שלא יכולות להשאיר אף אחד ששומע אותן אדיש עד היום, לא משנה כמה פעמים תשמעו אותם.

 

האלבום הזה שומר מקום חם אצלי בפלייליסט כיצירה חלוצית ובועטת שלא מפחדת להתנסות בכל, לערבב את הכול וכל האמצעים כשרים, מה שהביא אותם לסאונד הייחודי והמקורי שלהם, תענוג.

תגובות

  • גדלתי עליהם.

    להקה אגדית. ליאם הוא גאון מוזיקלי ופרודיג'י אמיתי. האלבום הזה היה בין הראשונים שאיתם נכנסתי לעולם של המוזיקה האלקטרונית במקביל לקטעים של אסטראל פרוג'קשן ושו'ת ב 94.

    DJ_Psykick, 23-05-2008 22:12