אלבומים

גבריאל בלחסן - בשדות - 2006

לפעמים כדאי להפסיק לנשום לרגע כדי באמת להריח

מאת מיכל חי. 13-05-2008
גבריאל בלחסן - בשדות - 2006

יש דיסקים שבאים לעשות קצת נעים באוזן. לא מתחייבים לדבר. מעבירים לנו את הזמן. מקשטים את המעברים כמו קטורת עם ריח מתוק של פרחים.

הדיסק הבא, למרות שמו הפרחוני, אינו אחד מהם. 'בשדות', דיסק הסולו השלישי של גבריאל בלחסן, בנפרד מלהקת 'אלג'יר', הוא דיסק מעט קליט ומלודי יותר משני קודמיו. המילה קליט יכולה אולי להטעות. אין הכוונה לקליל או פשטני. הדיסק הזה רק מקל את הביקור בתהומות ובמבוכים בהם ניתן לפגוש מילים כמו נפש וטירוף.

נראה שבכל אלבום בלחסן עוקד את עצמו ונותן לנו להציץ דרך הסדק שבקיר ואולי בעצם אנחנו אלו שנחשפים כאן. זהו אלבום של נסיעות אינסופיות ברכבות, באוטובוסים, בהליכה בדרכים הצורבות של אלנבי בואך שדרות ח"ן.

בין כאן ללא כאן, בין נורמה לשיגעון, בין ריחוף לנחיתה מתמדת. בין התחתונים הגדולים בבית של המשוגעים, לבין המתנה אינסופית לטכנאי הכבלים, בין ישועה לבין מחשבות על סוף. "וצבאות וקרקסים ותמרות עשן כסוף יתפוגגו לאבק דק, והכל כתמול שלשום". כך הוא כותב בשיר האחרון 'ברוך הבא' האוסף ברגישות את השברים ונותן קצת מקום לאיזושהי מתיקות של אחרי. גבריאל בלחסן, אחד היוצרים הבלתי שגרתיים שעובדים כאן, לוקח אותנו לסיבוב קטן בצינורות שלו ושל עצמנו. זאת לא ממש חנות של סבונים והריח לא ממש מתוק. אבל לפעמים אולי כדאי להפסיק לנשום לרגע כדי באמת להריח. פעם התהלכתי בשדרות ח"ן ושמעתי אדם צועק מתוך האוזניות שהרכיב. לא ידעתי מה הוא שומע, אבל 'בשדות' הוא אפשרות די סבירה. ומתוק לו מתוק לו.

תגובות