אלבומים

Souad Massi - Deb - 2003

זמרות פולק Singer-Songwriter נוגות יש לא מעט, אבל כשלמוזיקה מתווסף סיפור הגירה ממדינה מוסלמית רודפת, התוצאה היא אלבום אישי מרתק וייחודי

מאת גיל רוביו. 13-04-2008
Souad Massi - Deb - 2003

סועאד מאסי נולדה למשפחה אלג'יראית קשת יום. כבר בגיל צעיר, בעצת אחיה, התחילה ללמוד לנגן ולכתוב שירים אישיים. כשההשפעה המרכזית עליה היו דווקא לד-זפלין ולא אום-כולתם, לא פלא שסואעד הצעירה מצאה את דרכה לבמה בראשות להקת הרוק הפוליטית Atakor. נציגי הדת באלג'יר אהבו פחות את המרדנות המוזיקאלית של סואעד וההגירה לפאריז הייתה רק שאלה של זמן.

Deb, שבורת לב, הוא אלבום הסולו השני של מאסי. בניגוד לאלבום הבכורה המלנכולי שנשען בעיקר על קולה העצוב ונגינת הגיטרה, Deb עשיר הרבה יותר מוזיקאלית ותכניו אישים ופחות "מגוייסים" פוליטית. העיבודים מושפעים מפלמנקו, מוזיקה הודית קלאסית, שונסון צרפתי והרבה פולק אמריקאי. מאסי שרה על געגועים, על בדידות, על החיפוש אחר מולדת שפויה ושיוויונית יותר בכלל ולנשים שבה בפרט. דווקא בגלות הנוחה בצרפת, קנתה לעצמה מאסי קהל אוהד ומפרגן והצלחתה הגדולה (Deb נחשב כאלבום המצליח ביותר של זמרת צפון אפריקאית במערב) החזירה לה גם את אהדת הקהל באלג'יר ממנה עקרה.

ההאזנה לאלבום הזה של מאסי הוא הכנה נפלאה לקראת אלבום ההופעה האקוסטי שלה, שראה אור ב-2007, אותו מומלץ במיוחד לראות בגרסת ה- DVD. למרות שמאסי שרה במרבית שיריה בערבית, כדאי לחפש את תרגום המילים (לצרפתית בחוברת האלבום ולכל שפה אחרת באינטרנט) כדי לנסות ולהתחקות אחרי הסיפור שעומד מאחורי המילים. ויחד עם זאת, קולה המלטף והאווירה שהיא משרה מאפשרים באופן מאוד מזמין ונגיש לדמיין סיפור אישי משל עצמכם, עם או בלי הקשר לסיפור הרקע המרתק של היוצרת.

YouTube לשיר החותם את האלבום - "שערי העבר"

תגובות

  • תגובה

    מדהימה כל הכבוד ראויה להערצה

    ליאור, 29-01-2009 19:28