אלבומים

Kaleidoscope - Side Trips - 1967

המסע המוזר, הפסיכדלי-מזרחי של קליידוסקופ, התחיל באלבום בכורה משובח במיוחד שהתבלט לטובה בשנה שבה יצאו יותר מאסטרפיסים מכל שנה אחרת.

מאת יאיר יונה. 28-03-2008
Kaleidoscope - Side Trips - 1967

בהיסטוריה היו מספר להקות בריטיות ואמריקאיות בעלות אותו השם. הלהקה הזניחה ביותר שזכתה לעדנה ענקית בגלל להקת אחרת, הייתה הלהקה הפסיכדלית Nirvana הבריטית של סוף הסיקסטיז. נירוונה היו להקה מעולה עם שירי פופ-סייק מצויינים, אבל כשהגיע קורט קוביין, ההתעניינות בפסיכדליה הבריטית פתאום קפצה פלאים. כך למשל להקת The Human Beings הלונדונית שבה ניגנתי, נשאה את אותו השם של הלהקה הפסיכדלית האמריקאית. במקרה הזה דווקא, אף להקה לא הייתה באמת מוכרת. מקרה דומה נוסף הוא בלהקות בשם קליידוסקופ. קליידוסקופ הבריטים היו להקה פסיכדלית נפלאה שאולי היו זוכים לעדנה גדולה יותר אלמלא היה להם את הצל של הקליידוסקופ האמריקאים.. לא שהאמריקאים היו כל כך מפורסמים, הם פשוט היו כל כך מיוחדים ומרתקים, עד שלא היו פה כוחות בכלל.

ב-1967 יצא Side Trips, אלבומם הראשון של קליידוסקופ האמריקאים, אולי אחד האלבומים המיוחדים ביותר שיצאו באותה שנה (שכזכור, הייתה מאד ענפה באלבומי מופת, ביניהם סג'ט פפר ואחרים). הם הגיחו מהחוף המערבי ובלטו מאד בסצנת לוס אנג'לס. מה שייחד את הלהקה היה שאולי בפעם הראשונה בלהקת רוק, נוצר פיוז'ן (במובן החיובי) של רוק, פסיכדליה וכלים ערביים. סולומון פלדהאוס, היה מומחה למוזיקה טורקית והביא את זה למוזיקה של קליידוסקופ כשניגן על כלים מאד לא שגרתים לתקופה, לאזור ולסגנון (סאז, בוזוקי, עוד), וגם שאר הנגנים לא היו פראיירים וכל אחד ניגן על מספר כלים באלבום. כך נוצר אלבום מגוון, מרתק וייחודי בנוף המקומי, כאשר הוא נודד בין מוזיקה ערבית עם פסיכדליה (Egyptian Garden), טריפים (Keep Your Mind Open), קאוורים לבלוז (Hesitation Blues) ואפילו רוק פסיכדלי 'רגיל' ואופייני לתקופה (Pulsating Dream).

כל המכלול של הצבעים והקולות, אורך 27 דקות בערך. זה כל האלבום. אלבומם השני והשלישי היו מעולים גם כן, אבל זה היה הראשון שתפס את עיני המבקרים וזכה לתשבוחות גדולות. התשבוחות, אגב, יחד עם ההופעות החיות המיוחדות של הלהקה (שכללו רקדניות בטן ופלמנקו), לא עזרו ללהקה לגדול, המכירות לא היו רבות והאקלקטיזם הזה קצת פעל כנגדם - הם לא ממש הקדימו את זמנם, אבל גם בשביל האלטרנטיב, הם היו באלטרנטיב.

זה הוביל לפירוק שלהם ב- 1970. תקופה קצרה פעלו קליידוסקופ, אבל השאירו חותם של ממש בכל הקשור לתעוזה בשילוב סגנונות מוזיקה שונים, הרבה לפני שמוזיקת העולם הפכה להיות טרנד ולפני שפיוז'ן הפך למילה גסה.

תגובות