אלבומים

Rachel Unthank & The Winterset - The Bairns - 2007

שובה של האחות האכזרית: רביעיית נשים בריטיות עצבוביות מביאות פולק בריטי למחוזות המלנכוליה באלבום חורף שמאיים להפוך לקלאסיקה

מאת גיל רוביו. 18-01-2008
Rachel Unthank & The Winterset - The Bairns - 2007

מסתבר שהיה הרבה מאוד רעש סביב Cruel Sister, אלבום הבכורה של Rachel Unthank & The Winterset שראה אור ב-2005. העיתונות הבריטית הזדרזה להכתיר את רביעיית הבנות (שתיים מהן הן האחיות רייצ'ל ובקי אנת'נק) כאחת ההבטחות הגדולות של הפולק הבריטי המתחדש. למרות ה'הייפ' האלבום לא חלחל למחוזות המוזיקה המקומיים שלי. ואם נודה באמת, הז'אנר עצמו הוא לא היעד הראשון שאני מחפש בו גילויים חדשים ואלבומים מפתיעים.

בשלהי קיץ 2007 הגיע אלבומן השני של ההרכב וכמות הסופרלטיבים שנשפכה עליו גרמה לי לחשוב: מי לכל הרוחות משלם לכל העיתונאים הללו שהם כל כך משתפכים? אפשר לחשוב שסנדי דני המנוחה עשתה מעשה-אלוויס-פרסלי ושבה מן המתים לסיבוב הופעות ברחבי הממלכה המאוחדת.

כשהמגזין הבריטי עליו אני מנוי וקורא בקנאות מדי חודש שיגר פעמיים שני שירים מתוך The Bairns (בדיסקים חינם המצורפים לכל גיליון ועושים לי שמח בנשמה) זה כבר חייב אותי לעצור ולנסות להקשיב לאחיות העגמומיות ביתר תשומת לב. מודה ואבוש - ההתאהבות לא קרתה בהאזנה ראשונה (...המממ חביבות למדי אלו....) וגם לא בזו שלאחריה (.... וואלה יש פה משהו...). The Bairns אינו אלבום קל לעיכול וצריך מזג אוויר אישי מאוד מסויים כדי ליפול ברשת. אבל ה'נפילה' אכן באה. כזו שגם לאחר נסיעה לילית לא יצאתי מהרכב כי הדיסק לא סיים לנגן.

הרביעייה מבססת את הפולק שלהן על הפסנתר דווקא והקולות של שתי האחיות הסולניות מביאים עומק והרבה רגש. ארבעת שירי הערש (lulls) השזורים לאורך האלבום מכווננים אותו דווקא למחוזות של אובדן, פחד וכאב. אנת'נק שואלת במודע ובגלוי מילים והשפעות מעמיתהן לז'אנר כמו בוני פרינס בילי או אפילו רוברט וויאט. ואכן, אחד משיאי האלבום הוא הביצוע ל-Sea Song המצמרר של רוברט קשישא שהופיע במאסטרפיס Rock Bottom שרבים ניסו לחדש, לא תמיד בהצלחה ('הנזיר הנשוי', tears for fears ואחרים). הקשיבו לביצוע כאן ותבינו למה וויאט עצמו בחר גם הוא באלבום הזה כאחד מעשרת האלבומים הטובים שהוא שמע ב-2007.

והנה המייספייס

תגובות