אלבומים

Speech Defect - Come For Da Funeral, Stay For Da Food - 2007

אלבום ההיפ הופ הטוב ביותר שלא שמעתם ב-2007

מאת רוני פיאלקוב (Wannabeats). 27-02-2008
Speech Defect - Come For Da Funeral, Stay For Da Food - 2007

גבירותי ורבותי - השבדים עשו זאת שוב! כבר שנתיים שלא ניתן להתכחש לעובדה שרוח צפונית וגרובית ביותר יוצאת מסקנדינביה ומנשבת לכל הכיוונים, כאשר Freddie Cruger, Beatconductor, Swell Session ועוד רבים וטובים, מנפיקים מוסיקה מעולה ומייצאים את אחת הסצינות הכי מעניינות וסטרייט-אפ כייפיות בסביבה.שחקנים נוספים במגרש השבדי הם חברי ההרכב Speech Defect, הבנוי לפי הנוסחה המנצחת Three MC's and one DJ (ע"ש הביסטי בויז), ושבניגוד לשאר הדברים הבולטים המגיעים משבדיה לאחרונה לא יוצרים שום דבר חדשני ושונה או מיוחד יותר מדי, אלא היפ הופ מצוין, פשוט ולעניין.

באתר שלהם ובמייספייס של ההרכב לא מסופר על האלבום הקודם והמוצלח של ההרכב, גם לא על שיתופי הפעולה הרבים עם הרכבים וראפרים מצליחים, אלא דווקא את הסיפור המרגש על תשעת החודשים שעברו על חברי ההרכב לפני תחילת העבודה על האלבום החדש. ולהלן תקציר הסיפור: מזלג ננעץ בסמפלר, קרטון פיצה נזרק בזעם לרצפה ומה שהיה מורכב מתפרק. שניים מהם הולכים לעבוד בבית קברות. אחד מסתגר בבית, ואחד עובד על תסריט על תסריט שמספר על קרובי משפחה שלו, אקרובטים בקרקס הרוסי. לא עושים מוסיקה. מנקים את חדר ההלוויות, או מתרגמים את המילה פליק פלאק מרוסית, אנא'ערף, לא משנה, דברים קשים עוברים על כולם, כשלבסוף באיזו מסיבה נידחת נפגשים שני הניצים העיקריים בביף, ומשלימים בפרץ של אחווה. סיפור מרגש ביותר, או שלא, אבל מה שבטוח משתמע ממנו, ובוודאי שמההקשבות רבות לאלבום, הוא שמשהו משמעותי וטוב עבר על Speech Defect, ושזה ניכר בכל טרק וטרק. ובואו באמת נדבר על הטרקים. אפשר לדבר על Cut it loose בו מצטרף אל ההרכב גם אארון פירי מההרכב (שוב השבדי) Hearin' Aid - מין טרק מתגלגל עם נגיעונת הודית קלה שעובד מעולה על האוזניים. אפשר לדבר גם על שיר הנושא של האלבום, עם הפזמון המלודי והמדבק שלו. אפשר בהחלט גם לדון בענין Toolrap, טרק בו מסבירים החבר'ה שהם בהחלט לא די ג'י טול, וזה גם לא האמר-טיים עכשיו, אלא, כמו שכבר ציינתי קודם, אחלה היפהופ בלי חוכמות. כמו שהם אומרים בעצמם - היפ הופ איז נוט אבאאוט איך אתה לובש את המכנסיים שלך.

אבל אני אספר דווקא על השיר המעולה SuperFuture שמגיע באלבום בשתי גרסאות! אני מודה שאני בכלל לא בטוח שזו הפעם הראשונה שמישהו עושה דבר שכזה, אבל בכל זאת, אותו שיר, בשתי גרסאות שונות. לא אותה המוסיקה עם שיר אחר, כמנהג הג'מייקנים האדוקים, אלא ההיפך. שני אינסטרומנטלים שונים, כל אחד מהם עם סימפול מ-עולה, עליהם אותו השיר, עם שני פזמונים שונים. בהתחשב בתסמונת תשומת הלב המועטת והמאוחרת שלי למילים בשמיעות ראשונות, אם הם לא היו קוראים לשני הביצועים באותו שם, סביר להניח שהייתי נדבק לשני השירים האלו ולא שם לב זמן רב שהמדובר באותו השיר.אפשר להמשיך ולציין לטובה כל אחד מהטרקים באלבום פחות או יותר, השופע שיתופי פעולה עם אמ סיז מהמוכשרים בעולם ההיפהופ כמו Thes One, Ugly Duckling, Abdominal. מדובר באלבום אחיד ברמתו הגבוהה, ועקבי בגרוב ובפאנן שהוא מנפק. זה לא גנגסטר ראפ, אין כאן גם הטפת מוסר רצינית יותר מדי, גם לא שירי אהבה ממש, לא שירי הלל עצמי מוגזם ובלינג בלינג, וגם לא שטותיות יתר. רק כמויות אדירות של גרוב וסבבה.

הסימפולים, שהם בהחלט המרכיב העיקרי באלבום, הם אחד-אחד קטעים פאנקיים ביותר שרובם מגיעים מאיזור הקסם של מנגינות מוכרות לא מעט מדי ולא יותר מדי שתופסות את האוזן מייד. ההפקה מעולה, הראפרים חזקים ביותר, עם קולות ייחודיים, מלודיות קאטצ'יות ומילים חכמות ביותר ונושאים מעניינים, האורחים עושים יופי של עבודה וכמעט שאין טרק אחד של מנוחה מכל המסיבה הזאת. אין מה לומר - מדובר באחד מאלבומי ההיפ הופ הטובים ביותר של 2007, שבצורה (אולי לא) מפתיעה (בכלל) עוקף בטבלת הסיכום האישית שלי הרבה מהשחקנים החזקים ביותר בז'אנר, כולל קניה ופיפטי, קומפלט עם כל ההייפ שלהם.אז אם אתם בכל זאת עדיין בקטע של לדבר על הלוויה של ההיפ הופ, אתם מוזמנים לבוא ולטעום מהביטים של Speech Defect, לשכוח מכל העניין, ולהשאר לתוספות.

תגובות

  • מי בכלל מתייחס ל..

    קנייה ופיפטי? מי שכן הוציאו אחלה אלבומים במיינסטרים הם לופה פיאסקו ופרעה מונץ' תודה על ההמלצה אני אבדוק את זה ,מת על הגרוב השבדי :)

    kraz11, 29-02-2008 05:48

  • אם בקטע הצפוני עסקינן

    נסו את outlandish, הרכב היפהופ משובח מדנמרק.. אמנם הם לא אוהבי ישראל גדולים בהרכב הזה (2 מוסלמים וקתולי אחד), אבל הם עושים בת זונה של מוסיקה עם מקצבים של מכונות ירייה. מומלץ לעיין באלבומים המוקדמים שלהם: Outland's Official Bread And Barrels Of Water

    שינברגר, 10-03-2008 09:32