אלבומים

Woody Guthrie - Dust Bowl Ballads -1940

וודי גאת'רי, אחד מזמרי המחאה החשובים בארה"ב, באלבום מיוחד שלוקח אותך אל אמריקה של שנות ה -30-40

מאת גיל מטוס. 23-12-2006

תגיות: גיל מטוס, בוב דילן, פולק, טרובדור, עממי, וודי גאת'רי, אמריקה, נווד, 1940, ארבעים

Woody Guthrie - Dust Bowl Ballads  -1940

סופות האבק הגדולות שהתחוללו בארה"ב בשנים 1933-1939 השאירו 500,000 אמריקאים מחסורי בית, גרמו לחולי ומקרי מוות רבים, ופגעו בעיקר בערים כמו: אוקלהומה, טקסס וקנזס. הטרגדיה הגדולה הולידה את האלבום  Dust Bowl Balladsשל וודי גאת'רי שחווה אותה על בשרו בזמן שהתגורר בטקסס. השירים נכתבו במקור ב 1940 אך קובצו לאלבום אחד בשנת 1964. כמעט כולם עוסקים בסופת האבק הגדולה: The Great Dust Storm"", Dust Bowl Blues"", Dust" Bowl Refugee", "Dust Can't Kill Me".

חשיבותו של האלבום היא בטקסטים, במחאה של גאת'רי שבחר להתייחס לנושאים רציניים שאנשים מסוימים היו רוצים להשתיק. וכמובן בפרספקטיבה הרחבה של גאת'רי שנדד ברחבי ארה"ב והפיץ את החוויות והסיפורים מהדרכים דרך שיריו.

זמר הפולק האמריקאי פיט סיגר מספר שבשנות ה 30-40, תעשיית הפופ נשלטה ע"י הוליווד וברודוואי ותפקידה של המוסיקה היה להסיח את ההמונים מפני כל דבר שיכול לגרום לייאוש. אך גאת'רי תמיד חיפש את הדרך השונה לומר את הדברים שרצה, לא משנה מה היה המחיר לכך.

פיט סיגר אף מספר שהוא רק אחד מיני רבים שהושפעו מגאת'רי ומהאופן בו הוא ידע לספר את שיריו. לדבריו - "לגאת'רי היה כישרון נדיר לשלב בין טרגדיה להומור ולצורת חשיבה חיובית. והאמנים הגדולים בהיסטוריה הם אלה שידעו לעשות זאת".

כל מי שרוצה להרגיש את אמריקה של שנות של 30-40 כפי שמתוארת בספריו של ג'ק קרואק ועוסקת בנדודים צריך לבדוק את האלבום הזה. כל מי שמתעניין בדור ה"ביט" שהתפתח בארה"ב ימצא פנינים רבות בתוך סופת האבק הזו. וגם מי שסתם רוצה להבין מאיפה דילן שאב מנגינות לשירים כמו: Talkin' World War III Blues יכול להאזין ל Talking Dust Bowl Blues של גאת'רי ולקבל עוד חלק מהתמונה.

גיל מטוס על סיפורו המרתק של וודי גאת'רי.

תגובות