אלבומים

Joe Zawinul & The Zawinul Syndicate -Vienna Nights: Live -2005'

לזאווינול יש שפם והוא גם המודל של התוכנית- חקר אין סופי של מוסיקת עולם, וג'אז.

מאת ניר אביבי. 03-01-2008
 Joe Zawinul & The Zawinul Syndicate -Vienna Nights: Live -2005'

נתחיל מזה שזאווינול נפטר לפני כמה חודשים ולכן אני רואה בהמלצה זו כמחווה לאמן האהוב.

זאווינול הוא קלידן עם שפם ,שבתור ילד החל ללמוד פסנתר ומוסיקה קלאסית בוינה שבאוסטריה,עבר לג'אז קלאסי במהשך, ואז התפתח לפיוז'ן ולמוסיקת עולם. אומנם רבים מייחסים למיילס דוויס את עיקר חקר הפיוז'ן והבאתו להיכן שהוא נמצא היום, אבל בעצם לזאווינול יש גם חלק לא קטן בזה- הוא היה זה שהקים את ההרכב האגדי- WEATHER REPORT ביחד עם WAYNE SHORTER בשנת 70, שלו מקום של כבוד בסגנון הפיוז'ן ובהתפתחותו ,וכמובן את ההרכב שאיתו ניגן ויצר את האלבום הנוכחי- THE ZAWINUL SYNDICATE .

זאוויונל נולד באוסטריה בשנת 1932 ורוב חייו ניסה לחקור ולגלות צלילים אחרים, את תחילת דרכו עשה כאמן ג'אז ואף כתב לCANNONBALL ADDERLY  את הקטע MERCY MERCY MERCY . בשנת 85' זאווינול עזב את ההרכב עם ווין שורטר ואז החל במסע המוסיקלי שלו עם ההרכב שהחליף את ההרכב הקודם -THE ZAWINUL SYNDICATE עד לפטירתו ב-ספטמבר 2007, במסע הזה הוא התפשט לעוד ועוד מחוזות בעולם וניסה לטעום מהכל- משירה אירופאית קלאסית ועד למוסיקה מאיי מאוריציוס,אתנית, וספרדית, להקה הכילה בתוכה נגנים מכל העולם והאלבומים שלהם מהתקופה המאוחרת פשוט משלבים בתוכם כמעט את כל הסגנונות שקיימים עם נגיעות של פיוז'ן, ג'אז ואפרו ביט.

אז ככה, האלבום המומלץ הוא אחד לפני אחרון שיצא לזאווינול מהתקופה האחרונה שלו שבה הוא ההרכב פשוט עושה מיש מאש נהדר של מוסיקה מכל רחבי תבל עם פסיפס רחב מאוד של נגנים ומשלב בתוכו המון סגנונות. אבל למי שרוצה טעימה מהסגנון היותר מיושן שלו  יכול לשים את ידו על האלבום -ZAWINUL משנת 70 שהוא מתקופה יותר קלאסית שלו.

זאווינול בעצם עשה מה שהשפם תנסה לעשות- לחקור עוד ועוד מקומות על הגלובוס בלי הפסקה.

מי יתן ויהיו עוד כמוהו...

תגובות

  • אביבי, יא שולט!

    עוד לא שמעתי את התכנית, אבל האתר שלה נראה פיצוץ. סחתיין.

    אשכנז, 18-02-2008 04:02