אלבומים

Jimmy smith & Kenny Burrel - Blue Bash!-1963

שני ענקי ג'אז בדיסק אחד שכולו תענוג , קני בורל על הגיטרה וג'ימי סמית' על ההמונד.

מאת ניר אביבי. 28-01-2008
Jimmy smith & Kenny Burrel - Blue Bash!-1963

קני בורל היה גיטריסט הג'אז הראשון ששמעתי, זה היה רגע מרגש שאני זוכר עד היום, הייתי בן 15 או 16 ואסף זוהר המורה המהולל לגיטרה שלי באותו זמן הביא לי לשמוע אותו- "לשמוע מוסיקה לא פחות חשוב מלדעת לנגן "הוא אמר לי אז. כמה שהוא צדק. אני זוכר את הרגע ששמעתי אותו מנגן בפעם הראשונה, זה היה האלבום KIND OF BLUE, כל כך פשוט, מאופק, וקפדני. אבל גם כל כך מורכב, משוחרר ועדין. בשבילי זו היתה תחילתה של דרך חדשה. קני בורל הוא הילד הטוב של הג'אז: בחור לבן שלמד מוסיקה ובעל תואר ראשון במוסיקה ואחד הנגנים המוערכים ביותר בתעשייה ובעל יותר מ-97 אלבומים.

ג'ימי סמית' ז"ל לעומת זאת הוא הילד הרע של הג'אז מבחינתי,הוא למד לבד, והכניס למעשה את האורגן אל תוך עולם הג'אז והקלטותיו בחברה המיתולוגית "בלו נוט" בין השנים 1956-1963 השפיעו על דור שלם של ג'אזיסטים. סמית' נהג להשתמש בעזרת רגליו בפדלי הבס של האורגן ולהעשיר את הצליל בעזרת שתי ידיו את מוזיקת הגאז בכלל, ואת הביבופ בפרט בהשפעות מגוונות של גוספל, בלוז, פאנקי ופופ מודרני ,ולמעשה היה האורגניסט הראשון שנכנס לעולם הג'אז עם הצליל הייחודי של ההמונד .                                                                                                         את ג'ימי הכרתי בשלב קצת יותר מאוחר וזה היה כשהגיע לארץ להופעה בשנת 2003, שהייתה ההופעה הכי טובה שהייתי בה מימי, סמית' עלה לבמה כשהיה בן 77 עם כוסית וויסקי ונראה צלול ביותר. שנתיים אחרי ההופעה הוא נפטר בביתו באריזונה שבארה"ב.

השילוב של השניים באלבום הנפלא הזה הוא נדיר ומשלב את האיפוק והדיוק של קני בורל לעומת החופשיות, הגרוב והצליל הייחודי של ג'ימי סמית' על ההמונד.

מומלץ בחום.

תגובות