אלבומים

Senking - List - 2007

האלבום האחרון של סנקינג הוא אחד ששוה לחכות לו, אלקטרוניקה צובטת בלב המינימליזם הפועם בלייבל האזוטרי Raster-Noton.

מאת תומר גולן. 19-12-2007
Senking - List - 2007

לא רק מברלין תצא תורה, וגם בקלן (Köln בשפת בני המקום) רותחת סצנת אקלקטרוניקה משובחת. ארבע שנים אחרי Tap, סנקינג (AKA- Jens Massel) אוסף את עצמו סוף סוף לדעת, ומוציא המשך ראוי. האלבום החדש אלקטרוני במידה הנכונה, עדין בעיצוב הסופי של הסאונד כמו ממתק על גבול המינימליזם. גם הפעם לא מדובר באלבום רחבות קומוניקטיבי, אלא בחווית אודיו מלודי בסיסי ושקט, מלווה בנגיעות של ג'אז, בלוז וגיבובי רקע בגרמנית ואנגלית. באווירת המרחב המושלמת, בודדת בעיבודה רצועה החמישית (Great Day) שגורמת לרצות לזוז, אבל רק מעט, בעוד שאר הקטעים באלבום מושכים פנימה, לכרבול בעמקי הכורסא.

סנקינג התחיל את הקריירה המוסיקלית כנגן באס בלהקות Pאנק ואינדי בקלן עיר הולדת. אחר כך הצטרף להרכב הרוק הנסיוני Genf (עם Oliver Brand & Olaf Karnik). יחד יצרו חברי ההרכב וריאציות חדשניות לסאונד. בגרמניה כך נראה, אווירת האקספרמנת מכוונת לא רק למכניות יוקרה וכדורגל פאשיסטי. נדמה שעננת הנסיון המוסיקלי שהניחו אמני אלקטרוניקת שוליים באמצע המאה הקודמת, כדוגמת רוחו הנסיונית של קרלהיינץ שטוקהאוזן המנוח וחבריו, מתעבה ומשתכללת בכל ביט שיוצא את שערי דויט'שה.

Genf התמקדו בשילוב מלודי רב-ז'אנרי כשסנקינג מאייש את עמדת הסמפלרים והסינטיסייזר. בעמדה זו כל כלי נגינה אפשרית, כך שתרומתו של סנקינג אינה מתחילה ונגמרת בשילוש הקדוש "גיטרות באס תופים". ב1998 הצטרף סנקינג אל הלייבל הברלינאי Karaoke Kalk ואל Raster-Noton שנה אחר כך. על List הוא הספיק להוציא 6 אלבומי אולפן מלאים ועוד 4 אי.פיז*, כל אחד מהן מצליח ליצור סביבה שונה הרחק מגבולות האטמוספרה.

מצוייד ברזומה של אדם עם נטייה לאקספרמנטליזם המלודי במוסיקה, כמעט בכל מה שהקליט במהלך חייו, מקבל הצלילים גוון אטמוספרי, כאילו לא אדם בלבד יצר את אסופת הצלילים המתנגנים ברקע. סנקינג משלב בין ג'אז לסאונדים בסיסיים באוריאנטציה של Outt'a Space- החלל התעשיתי והקור הפיסי ברחש המכונות בקלן, מערבב ומחלק אותם להמון הפתעות קטנות שמציצות לאורך כל הדרך. מחוות הסאונד הזערוריות מלוות ברחש תמידי, כמו עמוס תנועה אין סופי ברקע. האווירה כולה מקבלת צורה בתוך פסקול סופר-עתידני לאפוס רחב יריעה מרתק במיוחד.

* ועוד שלל אלבום ואי.פיז ורמיקסים תחת שמות הבמה: סנקינג, Fumble ו Kandis.

תגובות