אלבומים

Under byen - Samme stof som stof - 2006

בחיפוש אחר מוזיקת המשך ל"sigur ros" הגילוי של הרכב כ-"under byen" עלה על כל ציפיותי.

מאת ניר גורלי. 20-12-2007
Under byen - Samme stof som stof - 2006

מתוך נסיוני כמוכר בחנויות דיסקים, תמיד התחבטתי בשאלה מה להמליץ ללקוח שאוהב את "סיגר רוס". הרכב האינדי האיסלנדי כל כך יחודי בסגנונו שקשה באמת להגדיר אותו. זה פוסט רוק? אלקטרוני? פופ מתקתק שהוקפא במינוס 30 מעלות? החיפוש האישי אחר להקות שימלאו לי את המשבצת ויספקו לי חומר לצריכה מתקדמת, הוביל אותי לגילוי הרכבים גדולים שלא במקרה שייכים גם הם לאסכולה הסקנדינבית כ-mum ו-efterklang אבל גם להאזנה להרבה אלבומים סתמיים שלמרות האווירה המיוחדת לא סיפקו את הסחורה הרגשית.

ואז גיליתי את under byen. הרכב דני ותיק שפעיל עוד מ-1995. אלבום אחד בשם kyst יצא ב-99 וזכה להצלחה והערכה רבה בדנמרק, ב-2002 יצא אלבומם השני שהתחיל להזיז אותם קצת מעבר לים, אבל עושה רושם שלא מספיק ואולי הצדק יעשה עם אלבומם השלישי samme stof som stof .

פירוש השם under byen הוא "מתחת לעיר" וזו יכולה להיות נקודת פתיחה טובה להאזנה כשמדמיינים את המוזיקה שלהם בוקעת ממעמקי האדמה כמו לבה קרה שמבעבעת ומאיימת להתפרץ. המוזיקה שלהם מורכבת ממשטחי צליל אלקטרונים עם תוספות של כלים קלאסיים ומאופיינת באיפוק רב שמתפרץ בנקודות שונות ולפרקי זמן קצובים. הם לא מתחנפים ולא נעימים אבל מלודיים להפליא כשהם מחליטים "לשחרר". רוב הזמן כאמור האלבום נע באיפוק, קרירות ועוד סטראוטיפים דומים שאתם יכולים לחשוב עליהם ביחס למוזיקה דנית.

דובר רבות על כך שהמושג "אלבום חורף" הוא קלישאה. אני חולק על כך, אם כבר אז החורף בארצנו הוא קלישאה. מושג לא באמת קיים שמשתמשים בו למכור סוודרים אופנתיים בדצמבר. בשביל להרגיש חורף אמיתי אני שם אלבומים כמו זה המדובר וקופא לי בשקט. תל אביב אמנם עיר חמה, אבל האקלים "מתחת לעיר"- דומה בכל העולם.

תגובות

 • המשך לסיגר רוס?

  ואף טוב ממנו? לך על efterklang הוציאו השנה את אחד האלבומים היפים והמושלמים - parades קח טריילר, זה ישכנע אותך http://www.youtube.com/watch?v=LpzcOP-arYg וקח גם קליפ מהאלבום http://www.youtube.com/watch?v=vSKIl-NeZeE

  יאיר י, 21-12-2007 16:08

 • מומלץ ביותר!!

  הייתי בהופעה שלהם יומיים אחרי שראיתי את סיגור רוס והיה מדהים לא פחות.

  aka, 21-12-2007 21:36

 • תודה!

  YS של ניוסום יושב לי על הפלייר כבר שנה רצוף והנה, סוף סוף, אלבום שיהווה תחליף אובססיבי הולם. רב תודות.

  SD, 25-12-2007 12:09