אלבומים

Yusuf Islam - An Other Cup - 2006

התרגשתי כששמעתי שיוסוף איסלאם, לשעבר קט סטיבנס, הוציא אלבום אחרי שנים של שתיקה שבמהלכן הוא הקליט מוסיקה שנשמעת כמו חפלה מחוץ למסגד

מאת גיל מטוס. 19-11-2007

תגיות: גיל מטוס, רוק, פופ, קט סטיבנס, קאט סטיבנס, יוסוף איסלאם, cat stevens, yusuf islam, 2006, אלפיים

Yusuf Islam - An Other Cup - 2006

עברו 28 שנים מאז אלבומו האחרון כסטיבנס: "Back To Earth" שעטיפתו מסמלת את המשבר שעבר באותם הימים - הנהר שחוצה את היבשה, הקרע בין העולם המערבי, החיים ככוכב רוק לבין האסלאם.

יוסוף או בשמו המקורי דימיטרי גיאורגו נולד לאמא שוודית, אבא יווני אורתודוכסי, וקיבל חינוך קתולי.הוא התפרסם עם שם הבמה קט סטיבנס בשנת 1968 בזכות הלהיט "אני אוהב את הכלב שלי". הוא הוציא 11 אלבומי אולפן לפני שהתאסלם, הבולטים שבהם היו:"Tea for the tiller man" ו "The Firecat & Teaser".

העולם הופתע והזדעזע כאשר בשנת 1978, אחרי כמעט טביעה ,סטיבנס בחר להתאסלם, פרש מעולם המוסיקה, ושינה את שמו ליוסוף איסלם. אך מי שבקיא בעברו לא יופתע מכך, כבר באלבומים שקדמו להתאסלמות התחיל סטיבנס לגלות עניין בנומרולוגיה, בודהיזם, ואף לצטט קטעים מהקוראן. בצפייה בקטעי וידאו מהופעותיו אפשר לראות כמה אמיתי ושביר הוא היה, יצירות כמו ""Sad Lisa, "Morning has broken" ו "Father & Son" הן רק חלק מהשירים המדהימים, הכנים והתמימים בהם סטיבנס חשף את רגשותיו.

בספרו "חומר טוב" מספר עליו יונתן גפן: "מדי פעם אני מנסה לברר איפה הוא עכשיו (גרמניה?), ולא חשוב כמה מוסלמי רשע הוא יהיה, לא נשכח לו שירים כמו ""The first cut is the deepest ו Morning has broken"". השירים שלו היו תמימים, כמעט שירי ילדים, אבל תמונתו הייצוגית (צילום חצי גוף של דיוויד בילי) הייתה דיוקנו של האדם המבולבל: חצי גוף עירום, בנוסח ג'ים מוריסון, ידיים שלובות על החזה, עיניים קודרות ועצובות, וזקנקן. אני כועס על סטיבנס באופן אישי לא משום שהתאסלם אלא משום, שהוא מתבייש בביוגרפיה שלו." ואכן התחושה הרווחת באותה תקופה הייתה שקט סטיבנס בגד בקהל שלו, והשאיר אותו לבד להמשיך ולתהות היכן משחקים הילדים? והאם יום אחד שכשהשחר יפציע תגיע רכבת השלום?

"An Other Cup" אלבומו האחרון, מוכיח, שלא משנה כמה מוסלמי רשע מסתתר מאחורי הזקן, המוסיקה לא משקרת. בגיל 58, 28 שנים עברו מאלבומו האחרון וקולו נשמע רך ונוגע בדיוק כמו בימים ההם כשהוא ששר לפטי דארבנוויל. אז נכון שבעולם של היום זה קצת מבלבל לשמוע מוסלמי בשם יוסוף שר שירים רוחניים, נוגעים על אהבת אדם, שלום וצדק, אך אם נעבור את המחסום הזה נגלה אלבום מעולה שמחזיר אותנו בזמן.עם כיסוי מעניין לשיר,"Don't let me be misunderstood" ביצוע מחודש ללהיט שלו משנת 1970 "I think I see the light" לצד מלודיות חדשות כמו In the end", Greenfields", "Golden Sands, Maybe There's A World"" והשיר הגדול נוסח ניק דרייק One day at the time". מי שחיפש דווקא את המוטיבים האוריינטליים יוכל למצוא אותם ברצועות כמו: "The Beloved" ו "Whispers from the spiritual garden"

השיר "Heaven" הוא עיבוד מחדש של קטע קצר מיצירה נשכחת של יוסוף. הדבר נעשה בצורה כה מבריקה, כך שרוב מבקרי המוסיקה התייחסו אליו כשיר חדש ושוב הוכיחו חוסר שליטה בחומר. באלבום מוזר משנת 1973 בשם "Foreigner" שנבלע בין אלבומיו הגדולים שקדמו לו, מגיש לנו סטיבנס את היצירה הכי ארוכה שלו "Foreigner Suite". שמונה עשרה דקות ארוכות ומבולבלות שבסופן נמצא הקטע שנגזר לשיר "Heaven". והתוצאה היא שיר מתוק, קצת קיטשי והכי חשוב, הביקורות היו טובות.

בסופו של דבר An other cup לא מאכזב, משאיר טעם טוב בפה ומחזיר אותנו לימים שיוסוף היה חתול קטן, עם זאת זה אלבום מאוד טעון. בהחלט כוס תה אחרת.

תגובות

  • יוסוף אסלם

    המוזיקה של קט סטיבנס ליוותה אותי בזמנים המכריעים של חיי, הוא אפילו "סידר" לי בעבר מע' יחסים. וגם בתקופות שאני מאזינה לו פחות, תמיד שמור לו מקום מאוד מיוחד אצלי. לכן כשנוכחתי שעומד לצאת ליוסוף אלבום חדש, ניסיתי להתכחש אליו. לא בגלל שסטיבנס התאסלם, שיעשה בחייו האישיים כרצונו. אלא בגלל שחששתי שיוסוף אסלם ישמע אחרת מקט סטיבנס, או שזה יהיה אלבום פתטי המנסה להשיב לחיים תהילה ישנה. אבל כששמעתי את האלבום לראשונה, הרגשתי שמשהו בתוכי מתחמם ומבשיר.. ובכנות אוסיף, שהתרגשתי עד דמעות. לאחר כל השנים זה היה אותו הקול וזה נשאר אותו הקסם סטיבנס, או יוסוף או איזה שם שיבחר או שלא יבחר לעצמו, בשיר האחרון באלבום הותיר אותי בשדות ירוקים ובחולות של זהב, בתחושה חדשה ועם זאת-נוסטלגית, צמאה לספל נוסף...

    ל, 28-11-2007 03:26

  • קט סטיבנס

    עצוב עצוב שהלכת חבל שאחד כמוך לא איתנו לעבור את החים

    שרון וינקור, 06-01-2008 03:11