אלבומים

Deadbeat - Journeyman's Annual - 2007

בכל הנוגע לפרטים הקטנים במוסיקה עשירה בטכנולוגיה אלקטרונית, לא מרפה ממני לפחות חצי אונה וממשיכה לשלוח פולסים- "זהירות! פס-יצור סיני לפניך".

מאת תומר גולן. 25-10-2007
Deadbeat - Journeyman's Annual - 2007

מיליארד סינים אולי לא טועים, אבל מסיפורים פה ושם נדמה שהם סובלים לא מעט. מערכת קומוניסטית-היררכית מהזן הסיני ממחישות די בקלות את הפער בין משכפלי הצ'יפים (לדורותיהם) לבעלי זכות היתר של אשראי, משתמש הקצה בסך הטכנולוגיה הסינית אם תרצו. באמצע הדרך מישהו יהיה חייב לאכול את מנת חצץ-הבית שיצרה כל המערכת. ביצה כמו בביצה, הבריות לעולם יגררו להתעסקות אובססיבית בכמות החצץ שיאכלו/ יבלע יאכילו כל אחד ואחד מחלקי המערכת בשתיקה. תאור פחות לירי יצייר מעיין משוואה סבל דמיונית: על ציריה יופיעו ההבדלים בגובה הגבעות סביב ועומק הביצה. אפשר לנחש שבכול מקום בעולם מתרחשת תופעה דומה, אז אם הייתי סיני האם היו לי את כוחות הנפש לחיות חייו בכזו נקודת השקפה?

לפתיחה הדיפרסיבית אין שום קשר לאלבום אלא לאלקטרוניקה נטו. כאלבום שלם ניתן להבחין בהנדסת סאונד יפה חמה ומפנקת, שמיעה חוזרת של כמה טרקים נבחרים עשויה להזכיר את ה"שיכפולייה" בנוסח פס הייצור המדובר. בדף האמן של Deadbeat (באתר techno.ca) מצאתי את אחת הסיבות. הקנדי החביב ביחד עם Monolake (עוד חובבי אלקטרוניקה אסטטית) בנו את Atlantic Waves- אפליקציית סאונד ייחודית, שמאפשרת אימפרוביזציה של כמה משתמשי רשת און ליין. המבנה הארטיסטי-מוסיקלי של התוכנה מאפשר יצירת מבנים מורכבים של סאונד, אשר מקבלים כל אחד תצוגה גראפית מתאימה. די, די, די , זאת באמת ההערה האחרונה שלי.

האזנה קשובה לאלבום מציבה את הרביעי של סקוט מונטייט' (Scott Monteith), האיש מאחורי Deadbeat, בדיוק במקום הנכון. האלבום ממשיך לאורך קו הסאונד שיצר וטיפח במשך הזמן ה"ביט-המת", לפחות מאז הצטרף ללייבל המשובח ~Space ; מאווירת אמבינט-דאב חצי תלושה וחולמנית באלבום Something Borrowed Something Blue שיצא ב2004 (אלבום נהדר כשלעצמו), דרך עולם של טריפ הופ אלקטרוני באלבום New World Observer (2005)- מתגבשים כל הצלילים הפעם אל סאונד מינימלי (לפרקים) אליו נוספים אלמנטים של טכנו-דאב ו2סטפ. ההשפעות הטכנו המוקדמות של מונטייט' לסצנת המינימל של מונטריאול, מתערבות כמו מים קרים וערק, עם סאונד שצף בין ווסט-לונדון לקינגסטון אצל סקוט באולפן.

האלבום מתחיל ברגיעה תחת ערפל אטמוספרי סמיך, ברצועה הפותחת Lost Luggage. מונטייט' משלים את אווירת הדאב בעזרת קולות רקע של הדאבספיסט בוריאל (Burial). על רקע המלודיות של האלקטרוניקה המינימליסטית, בקטע זה וברוב חלקי האלבום, נכנס ויוצא באס דומיננטי כבד ושמנמן במינון מדויק. צ'יל אווט ראסטה!

לא בדיוק. לאמבינט איך נאמר, תדמית מחורבנת פה בארץ ולא בכדי. נערו את האבק מעל הדימוי הנפוץ לז'אנר- חבורת ערסים דלוקים חופרים ליד במה. מה שמחזיר אותי לדימוי, לסינים, לצ'יפים ולנקודת ההשקפה. Journeyman's Annual כמו שבטח כבר הבנתם מנסה לברוח מתבנית ז'אנרית קבועה. הקטע השלישי Night Train To Paris חותם את הגולל על אווירת הלאונג'-סליז המתקתקה של תחילת האלבום, ומגביר הקצב כאיילה ג'מייקנית עליזה אל תוך מעגל מתופפים צוהל בקטע הבא Refund Me. בקטע החמישי שוב ירידה קלה וכך הלאה, קצת מוסיקה בשביל האווירה וקצת קצב בשביל הרחבה. למשל המקצב השמח ב Turbulence שמזכיר חפלת דרבוקות המונית. אל שלל מקצבי הדרבוקה והבס חודרות ערימת צפצופי סינתיסייזרים שלוקחים את האלבום לחלקו האחרון- Gimme A Little Slack ואחיו החורג Gimme A Little Dub, הראשון קטע דנסהול חביב והשני מצמיד את מקצבי הדרבוקות אל אווירת ה"אמביאנס" של הפתיחה.

כסיכום לסינים בטח לא אכפת. גם לי לא, את החיוך שמרתי לסוף. שימו לב לקטע בונוס שווה בסוף האלבום: רמיקס לקטע Loneliness & Revelry של האיש וחריזה Saul Williams. מאז יוני הספיק מונטייט' לעבור ולהתמקם בבררלין ולהוציא ב Residentadvisor את האלבום RA.72. האלבום של הקלטת Live של מונטייט' באולפן שלו ושל מייק שנון בעירו החדש. וכן, גם האלבום הזה תענוג.

(-P

תגובות

  • הלו, בית הספר לתקשורת, תחקיר הוא גם חלק מכתיבה עיתונאית...

    ראשית האלבום האחרון הוא החמישי ולא הרביעי. שנית, אם טרחת לציין את השניים האחרונים למה לציין את השניים הראשונים (והטובים יותר, לדעתי) - Primordia מ - 2001 ו - New Life Documentaries מ - 2002.

    יוס'קה, 27-10-2007 19:24

  • haammm...

    i misscount one of the albums, and u my frind R right till this point. about the first years, its just an editing decision . i didn't mentioned the 2 cd's&ep's of the "Crackhaus" project (AKA deadbeat & Stephen Beaupre), as well as deadbeat's (solo) ep's. editing decision thats all. tnx 4 the remark tomerg

    tomerg, 31-10-2007 00:07