אלבומים

Elektrons - Red Light Don't Stop - 2007

הסאונדים של האנדרגראונד יוצאים מהמרתף

מאת רוני פיאלקוב (Wannabeats). 29-08-2007
Elektrons - Red Light Don't Stop - 2007

מוסיקת אנדרגראונד זה אחלה. אותנו לא צריך לשכנע. סאונדים ניסיוניים, מקצבים שבורים לחתיכות קטנות, ווקאלז קצוצים דק דק, בסים שכבר מסכנים את בריאותם עקב השמנת יתר, וכל שאר הדברים המבורכים שמנפק האנדרגראונד, הם בעיניינו פריטי חובה בכל תפריט מוסיקלי, וגם סוג של נקיטת עמדה ברורה אל מול המיינסטרים שהורג ברכות את כל מה שכיף במוסיקה. הבעיה היא שהאנדרגראונד נוטה להתחפר לעומקים כאלה, שהסאונדים שלו מתקשים להגיע לעולם החיצון ולהפך.

אבל יש גם יש מי שדואג להוציא את האף שלו מבין ישבניו שלו ושל חבריו לסצינה, ולנסות לחבר בין שני העולמות. כי גם פופ זה אחלה. וזה כיף. וזה קומוניקטיבי. וזה כיף. וזה קליט. וזה כיף. ולא רק שאפשר ורצוי לשלב, זה אפילו עובד בכלל בכלל לא רע, וגם מוכר. תשאלו את בריטני, את ג'אסטין, וחבריהם שמכניסים את הסאונדים הכי חמים (נכון לשנה שנתיים אחורה) למוסיקה שלהם. אבל לא התכנסנו כאן לדון בענייני גלגל"צ אלא בצד השני של המשלבים. הצד של אלו שבאים מהאנדרגראונד ומשלבים בו פופ ולא ההפך המשעמם :) דוגמאות להרכבים שכאלו הםBasement Jaxx, Fatboy Slim, Groove Armada ואפילו Bugz in the Attic, ועוד מעטים וטובים, כולם, כל אחד בדרכו, מייצרים מוסיקת אנדרגראונד שמיועדת אל מחוץ לגבולות המרתפים.

אל הרשימה הזו מצטרפים עתה ההרכב הטרי Elektrons מאחוריו עומדים הצמד הוותיק Unabombers, שמריצים עניינים באנדרגראונד הבריטי כבר יותר מעשור, מפיקים מוסיקה ומפעילים את אחד המועדונים היותר משפיעים וחשובים במנצ'סטר. בין חומרי הגלם של Red light don't stop, אלבום הבכורה שלהם, אפשר למצוא גריים, פאנק, טו-סטפ וגאראג', האוס (ישמור השם!), ברוקנביטס, היפהופ כמובן ועוד, כשכל אלו נמהלים היטב בהרבה פופ והמון סול מהזן הבריטי המשובח והופכים פשוט למוסיקת דאנס משובחה.

לאורך האלבום משתפים Elektrons פעולה עם שמות רבים וחדשים למדי שמוסיפים אנרגיה ואופי לכל אחד מהטרקים, מרימים את המוסיקה עוד יותר גבוה ועושים עבודה מצוינת. האלבום פותח מיד בשני הקלפים הכי חזקים שלו, הטרקים "Get Up" הפאמפי והפאנקי ומיד אחריו ה-להיט "Dirty Basement" עם Eska שעושה את זה מלוכלך כמו שצריך. שני אסים נוספים שבאים גם הם בתחילת האלבום הם "Stop hold it" עם Tor שעושה את זה אפילו עוד יותר מטונף ו-"Classic Cliché" המתקתק להחריד (לטובה) שמושך לכיוון Bugz. אבל למרות הטלת הפצצות על ההתחלה, גם ההמשך עושה את העבודה יפה יפה, בהילוך או שניים נמוך יותר אבל תוך שמירה על תו התקן שהציבו לעצמם בפתיחה.

לסיום נודה שה-Elektrons כנראה לא יהפכו ל-Basement Jaxx הבאים ויקרעו רחבות ומצעדי להיטים למכביר, לפחות לא בינתיים, כי עם כל הפופיות שבעולם, עדיין יש לכל העסק טעם וניחוח מאד אנדרגראונדי. אבל מה שבטוח - לנו זה נשמע ומרגיש מעולה - ול"תקליטיה" שלנו הם מתברגים ב"מדף" של המוסיקה החמה ביותר.

תגובות