אלבומים

Claude Vonstroke-Claude Vonstroke-2006

זהירות! ציפור משוגעת מסתובבת חופשי ברחוב עם הרבה כוונות רעות

מאת תומר גולן. 16-03-2008
Claude Vonstroke-Claude Vonstroke-2006

הנה הביקורת השנייה שלי באתר המתעצב לו במהירות. גם הפעם יצא לי לחזור על לפחות מחצית הסיבות שהובילו לבחירה הספציפית אך כל כך מתבקשת." היזהר מהעוף " מעלה קונוטציות מתבקשות לסדרת פרסומת הארד-קור בו העוף גובר באכזריות אין קץ בקרב מול הטבח שמבשל אותו, חברות השניצלים- הישמרו לכן! בדומה ל Escape From Planet Monday עמוס הביטים הנפלא, גם לאלבום זה לא מעט מבקרים. על חשיפת קצות העצבים, על פגיעות במידות היקרות מפז לכל אמן- הכבוד ליצירה, או בשפה קפיטליסטית גסה, החמקמקות בילט-אין של האי-מסחריות- רק היא היא זו שתוביל לאיכות.

זהו כמובן משחק אסוציטבי חובק ארצות שמשלב בתוכו מהלכי סיבה ותוצאה די פשוט ו"רזה". אך עם זאת נראה בצורה ברורה שזהו אכן מהלך מתבקש. כל כך מתבקש עד שלפעמים הנוחות מכסה את העובדה המאוד פשוטה: אומנות כמו כל מקצוע לא יצרני, צריכה תמיכה. תשאלו את מיכאלאנג'לו, ללא הספונסר הכי עשיר במדינה (לא לא לא, בלי שום קשר לאוליגרכים) לעולם לא היו מקבלים ממנו השראה. לא לבד, מיכאלאנג'לו ומאות ואלפי אמנים נתמכים כלכלית בדרך זו או אחרת על ידי גופים כלכליים. הייתרונות היחסיים בתמיכה אמורה להתנקז באופן מסורתי באיכות: בכני הנגינה, ההפקה והעריכה, כמו במכחולי הציור, מקלדות השליטה וכך הלאה, גם באנשים הטובים ביותר וכך הלאה ועוד הלאה, אך אנו מכירים את החיים, כל ענף מקבל את שלו בכמה מובנים.

לא הייתי מגזים ומשווה את Claude Vonstroke למיכאלאנג'לו, כי לכו תדעו מה היה עושה הזקן המשוגע (אך החביב על כולם) עם ערימות טכנולוגיות על גבי טכנולוגיה, מסודרות בבשורות בחוות מחשבים מאופק לאופק. צמרמורות של עונג בהשיג ידו של גאון נדיר, רק עצם המחשבה על כך מטרידה. ברור לכולם שגם בכדי לבנות לו את הסדטויו הדיגיטלי היצירתי בתבל, היה מכלה מיכאלצ'יקו את חייו חי ממשכורת למשכורת בדירת גג מטונפת בשכונה עלובה.

במקום מודע שכזה לשמוע את הדיסק מאפשר צלילה עמוקה בביט המונוטוני לרגע ופשוט להרגע. האלבום מחביא בין כל הרעש והצילצולים המון מקום לדמיון נתמך ריטלין. המוסיקה שנשברת בין רוגע מוחלט להמנון קטן עליז מצליח לעטף את כל האלבום כולו כחוויה אחת שלמה (ביופי של אווירה, אגב). אפשר להבין מאיזו סיבה הורמו לא מעט גבות, כשהתברר שחציו של הדיסק הוא בעצם הוצאה מחודשת של חומרים קיימים. לדעתתי הויכוח מיותר, האלבום אכן אינו יצירת מופת אבל אלבום נהדר.

תגובות