אלבומים

Yeah Yeah Yeahs - Show Your Bones - 2006

גיטרה, תופים וסולנית שרבה עם קורטני לאב.

מאת דן בסמן. 12-02-2008
Yeah Yeah Yeahs - Show Your Bones - 2006

אני זוכר את הפעם הראשונה שראיתי את הקליפ של i got a date with the night ,פצצה של אנרגיה הכתה בי מתוך מסך הטלויזיה ולא השאירה לי אף ברירה חוץ מלהגביר, לרשום את שם הלהקה ולצעוק לאמא שלי "דקה ואני מחליש". מאז עברו מיים רבים בנהר, אבל שפתחתי את הטלויזיה שנתיים אחרי, הקליפ החדש של הלהקה הכל כך מוכשרת הזאת גרם לי לחוש את אותה הרגשה נהדרת. הפעם לא הייתי צריך לרשום את השם וגם לא להתבייש להגביר, כל מה שנשאר לי הוא להנות מאחת הלהקות שעדיין מצליחות לעשות רוק מצוין ומצד שני לא לגרום לך לפהק או להזכר ב-94 להקות אחרות שנשמעות בדיוק אותו דבר.

לא מזמן קראתי ראיון עם רמי פורטיס בו הוא טוען שהצעירים צריכים לצעוק ולהתפרע, שהוא לא מבין איך האמנים הצעירים כל כך רגועים ונשמעים כמו זקנים. פורטיס גבר, עשה לעצמך טובה ושמע את האלבום הזה, הסולנית קורעת את הגרון, המתופף את התופים והגיטריסט מדמם מהאצבעות. הכי צעיר ודוקר שיש, מפוצץ באנרגיות שגורמות לך לרצות לשבור משהו. כנראה שההפקה המשותפת יחד עם חלק מחברי tv on the radio מביאה לאלבום את אותה טיפה של רעננות וכישרון שכל כך חסרה בגיגית המיובשת של עולם הרוק הזקן והעייף. קארן או (הסולנית) היא אחת הנשים היותר מעניינות ששרות, צווחות ובכלל מסתובבות על הפלאנטה. לראייה, עוד בימים שהלהקה הייתה בגודל של חצ'קון היא הספיקה לריב עם קורטני לאב, ללא ספק, הדרך האידיאלית לבשר על חילופי דורות בכל הקשור לרוק אנד רול. בכלל, השמועה מספרת שהאנשים האחרונים שהלכו מכות ב v.i.p של פסטיבל רוק היו קורט קוביין ואקסל רוז. מאז מקסימום משחקים שם רמי ומסדרים את הפוני , הזקנים של הענף מתו או התברגנו והצעירים נעשו יותר ויותר חיוורים וחסרי השראה. כן, אני יודע שיש רוק מתקדם ועוד מליון ענפים של סגנון המוסיקה המורכב והאימתני הזה. אבל איפה שאני גדלתי, שאומרים רוק, מחפשים במה לבעוט.

כל שנה אני שומע פחות ופחות רוק, יכול להיות שזה קשור לעצמי ויכול להיות שפשוט מדובר בסגנון שהנוסטלגיות שלו נהפכית ליותר רלוונטית עקב הקיבעון והאבק שלא מפסיקים להצטבר עליו. במקרה של show your bones מדובר באלבום רוק מלוכלך (ואולי אף מוצלח) פחות מקודמו. אך עדיין, ניתן לזהות בו את אותן האנרגיות הזועקות והיחודיות שמאפיינות כל כך את הלהקה המוכשרת.

תגובות

  • מסכימה עם כל מילה

    בהחלט הרוק הבועט כמו שאתה אומר מאוד מאכזב.. ויה יה יה'ז ממלאים קצת את החור השיר fancy הוא בין החזקים שלהם!

    שירה, 13-02-2008 08:23

  • מצחיק,

    אני התודאתי אליהם רק כששיחקתי רוק בנד, והופיע פתאום maps שלא הכרתי אבל הצלחתי לשיר בכיף. אחלה להקה, כתבת יופי.

    קרן רובין, 07-11-2009 19:10