אלבומים

Sevdaliza - Ison - 2017

המפיקה האיראנית המוכשרת משחררת אלבום בכורה בועט, נועז, מהפנט, מינימליסטי ולא מרחם. כנסו להאזין לאלבום המלא

מאת אורטל ניצחון. 01-07-2017

תגיות: Sevdaliza, 2017

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

הזמרת האוטודידקטית סוודליזה מגיעה אלינו מאיראן אך פועלת כיום מהולנד. היא כותבת, מלחינה ומפיקה את שיריה, ולאחר ששיחררה שני אי.פי'ז מוצלחים לפני שנתיים, ועכשיו היא אנחנו מקבלים סוף סוף את אלבום הבכורה שלה, אשר רואה אור בלייבל Twisted Elegance ונושא את השם ISON, על שמו של כוכב הלכת. האלבום כולל 16 שירים, ששניים מהם כבר יצאו באי.פי השני שלה.

סוודליזה משחקת ומשלבת בין ז'אנרים כמו R&B, סול, ג'אז, דאבסטפ וטריפ-הופ מודרני, וצוללת יחד איתנו לז'אנר שמשלב הרבה וקצת מכל דבר, שבעצם היא הפכה לשלה, כבר מהשיר הראשון. היא מאופיינת בחזון מוזיקלי מאוד תובעני, ועל כן יצירותיה מלוות בקול צרוד לצד ליין בס כבד שיוצרים קטעים חושניים ומפתים, אשר משקפים הרבה מפחדיה האישיים, מיחסים שכשלו ואהבות ששברו אותה אך בעצם חישלו אותה, ודברים שמרגישים לה כנצחיים כמו גדילה, התבגרות וניסיון אישי. כל אלה מושתתים על ביט מינימלי ומילים שחודרות כמו סכין לתוך הלב, כשבמרכז כל שיר עומד קולה העמוק שמסוגל לרסק אותנו סופית. את הצליל שלה כבר השוו לאווירה שאפשר למצוא באלבומים של מאסיב אטאק, אפקס טווין, פורטיסהד ו-FKA Twigs, והיא גם חשפה שאחת ההשפעות הגדולות על המוזיקה שלה עונה לשם ביורק.

הסינגל הראשון מהאלבום, "Marilyn Monroe", שכבר ראה אור באי.פי השני שלה, הוא קטע מינימליסטי ומלא ביטים, ובו היא חושפת אהבה ישנה שלא ידעה לשחרר ממנה בזמן, והזיכרון צורב. הסינגל השני, "Human", בו היא מזכירה לכולם "I am flesh, bones, I am skin, soul, I am Human", קנה אותי כי היא אומרת את זה כל כך בפשטות שזה מרגיש אמיתי וכנה כך שאי אפשר לעמוד בפניה הכוח הנפשי שלה, במיוחד לא כשהוא מלווה בקול המחוספס שלה ברקע שחוזר על כך שוב ושוב.

הסינגל השלישי מהאלבום, "Hero", שבתחילתו מזכיר טריפ-הופ יותר מהכל, מינימליסטי וחשוף, אבל לקראת הסוף הופך דרמטי, והסינגל האחרון שיצא עד כה, "Hubris", הרבה יותר קצבי משאר הסינגלים, אבל גם כאן האהבה אינה פורחת, והשורה "אני לא אוהבת אותך יותר" מדבקת במלנכוליות שלה, אבל היא מקנחת בסופו בדקלום חיובי, אם לרגע שכחנו, שמה שהכי חשוב זה לא הקנקן, אלא מה שיש בתוכו. 

בעטיפת האלבום היא מדמה את העובדה שהיא הייתה לעצמה כל חייה, כך שבתמונה ניתן לראות אותה כאמא לעצמה. היא רק בת 27 אבל מאחוריה הספק רב, כראוי לבחורה מאוד עסוקה ורב תחומית, שגם שיחקה בנבחרת כדורסל הנשים ההולנדית, במקביל לידע אקדמי בתקשורת, שהופך אותה לסוג של וונדר-וומן אמיתית. באלבום הראשון שלה מורגש שעדיין יש משהו שקצת חסר ובוסרי, אבל לאלבום בכורה שמצליח להפנט אותי כל פעם מחדש, אין לי טענות.

 

האזינו לאלבום המלא:

תגובות