אלבומים

De La Soul - and the Anonymous Nobody... - 2016

טריו ההיפ-הופ משחרר אלבום חדש ושמיני במספר שמשנה את כל הכללים. כנסו להאזין למרענן הרשמי של הקיץ

מאת הדר זילברשטיין. 09-09-2016

תגיות: 2016, De La Soul, גרוב, היפ הופ

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

האלבומים של טריו ההיפ הופ האמריקני דה לה סול לא תמיד גררו התייחסות רציניות מדי מצד מבקרי המוזיקה, גם בז'אנר וגם מחוצה לו. לי נדמה כי הטריו לא תמיד נתפס ברצינות ובאג'נדה האמנותית המספקת, ואולי הם היו קצת מוקצים ונחשבו לקול לא מייצג במיוחד של עולם הראפ וההיפ הופ. בכל אחד משמונת אלבומי האולפן הקודמים של החבורה, הם תמיד הקפידו להניף בגאווה את דגלי הגיקיות וההומור המיוחדים להם, ואולי היו אלה הטקסטים הסבוכים והעמוקים לעתים שהרחיקו אוזניים לא מוכרות. הבחירות האמנותיות שלהם לא תמיד היו פופולריות, אבל הן בהחלט עומדות בעיני במבחן הזמן. כך או כך נראה שהאלבום החדש שלהם, "and the Anonymous Nobody...", שינה קצת את הכללים, ופתאום כולם מדברים עליהם.

ההרכב שקם ב-1987 בלונג איילנד שבניו יורק כולל את הראפרים Posdnous, Trugoy (היום רק דייב) והדי ג'יי Maceo. יחד, כדה לה סול, השלושה מתמודדים עם שאלת הרלוונטיות והקיום העצמי בתוך תעשיית המוזיקה האמריקנית ותעשיית ההיפ הופ והפופ עצמה, שטופת המגלומניות וה"בלינג". דרך האלבום החדש הם הולכים לכיוון חדש, וכזה שסוף סוף לא ניתן להתעלם ממנו.

על האלבום חולשים לא מעט אירוחים, ועל אחדים מהם, איך לא, ההרכב כבר ספג ביקורת - תוכלו לשמוע בו קולות שונים במלוא מובן המילה, החל מסנופ דוג, דרך פיט רוק, ג'יל סקוט, דיימון אלברן, אשר ולהקת ליטל דרגון. על אף העושר, נדמה כי הגיוון, הנושאים והאג'נדה מדויקים מתמיד. היפ הופ, סול ואר אנד בי מדודים יצירתיים, אגרסיביים או מתפתחים ועדינים, שירים שנוגעים בכאב בנושאים פחות סקסיים, לצד אחרים שכרגיל, מלאי הומור. כל אלה הופכים את האלבום החדש למסחרי במובן הטוב של המילה, ועדיין שונה מאד מכל האלבומים שיצאו להם עד היום. בכל שיר אנחנו כמו נזרקים לכיוון שונה ויחד עם ההרכב אנחנו פוסעים בעולמם החדש, מטיילים בין ביטים קלאסיים לבין רגעי רוקנ'רול ואלקטרוניקה. לא מתחייבים לכלום, רק מביאים את עצמם. רוב השירים באלבום נוצרו מתוך סשנים ספונטניים, או כאלה שהוקלטו לייב באולפן עם האורחים שהזמינו, זאת לצד עובדה חשובה - כמעט ולא תמצאו סימפולים של יצירות קודמות באלבום החדש כפי שנהוג בעולם ההיפ הופ, וכפי שנהגו דה לה סול לעשות בעבר.

מעבר לכנות והעושר האמנותי, חשוב גם לספר כי האלבום החדש הוא פרי של פרויקט מימון המונים מוצלח של ההרכב, שבחזה מתוח פנה אל מעריציו ומאזיניו לקחת חלק בפרויקט העצמאי שלהם, עוקף לייבל, עם המון צניעות ובטחון יצירתי. בעזרת התורמים והמאזינים האדוקים והסקרנים, מממש ההרכב את החזון האמנותי החדש, המקורי והחופשי שלהם. המרענן הרשמי של הקיץ.

 

האזינו לאלבום המלא:

 

 

תגובות