אלבומים

Chet Baker ‎– You Can't Go Home Again - 1977

למרות שהאלבום הזה אינו מהמצליחים והידועים ביותר בדיסקוגרפיה של צ'ט בייקר, הוא יכול להוות דלת כניסה לחובבי הז'אנר המתחילים וכן למטיבי הלכת

מאת ברי כהן. 01-01-2016

תגיות: 1977, Chet Baker, צ'ט בייקר

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

בעטיפת האלבום מראהו של צ'ט בייקר מעט מוזנח ומעורר תחושה שלילית, בדיעבד רומז על אורך חייו בשנותיו האחרונות. אף על פי כן, המוזיקה הנצורה בוויניל הזה היא ההפך הגמור מציפותיי אשר נבנו תוך חיבור הביוגרפיה ושנת הוצאת האלבום. איני נוטה בדרך כלל לתת משקל לרושם ראשוני אך כטבע האדם חטאתי, הסתכלתי בקנקן ולא בתוכו. מסתבר שיש שני לרושם ראשוני, "החתול מהחוף המזרחי" שולף הפתעות מהשרוול.

לתקליט זה הגעתי במקרה תוך חיפוש רנדומלי בקטגוריית הג'אז בחנות תקליטים אהובה בתל אביב רבתי. בעוד בת זוגי ממתינה בקוצר רוח לסיום הביקור השבועי קראתי ברפרוף בגב עטיפת האלבום והחלטתי לנסותו. שלפתי בזהירות ובעדינות את הוויניל מהניילון, הנחתי על הפטיפון העומד בסמוך לחלון הראווה והורדתי את הזרוע לרצועה מספר אחת. תגובתי הראשונה הייתה חיוך רחב ותנועת צוואר בקצב, אחורה וקדימה, ועד מהרה התפשטה חמימות באזור החזה והבטן וידעתי שעם היצירה הזו אני חוזר הביתה ויפה שעה אחת קודם.

 

מספר גרסאות קיימות לאלבום, ובגרסה המדוברת ישנם ארבע רצועות בלבד, שתיים בכל צד, בהן צ'ט מצויד בנגנים מצוינים כרגיל, ונותן למאזין חוויה הנעה בין קטעי גרוב אופטימיים הפחות אופייניים לו לבין ג'אז רומנטי כמו שרק הוא יודע לתת. האזנה ליצירותיו היא עונג צרוף המומלץ בעיקר בחורף קר, תחת שמיכת פוך ורצוי עם בן או בת זוג. "Love For Sale" סחף אותי, קטע מהסוג שלעתים אנשים נמנעים מלפגוש, אולי בגלל חזרות ו"חפירות" של קטעים מסוימים או התפתחויות לא צפויות, אך לטעמי הקסם טמון בהתנסות והעמקה בחומר.

את דעותיהם של רבים מחבריי הטובים אני מכיר היטב, הרבה אמירות שליליות מיוחסות למוזיקת הג'אז יוצאות מפיהם, ואחרים לא יודעים כיצד להתחיל. לדעתי סוד ההצלחה הוא רכיב נדיר בקשת הג'אז המאוד רחבה, מהולדתו קרי תחילת המאה העשרים ועד ימינו אנו. למרות שהאלבום הזה אינו מהמצליחים והידועים ביותר בדיסקוגרפיה של בייקר, הוא ידידותי וקלאסי ויכול להוות דלת כניסה לחובבי הז'אנר המתחילים לחקור את העולם הזה וכן למטיבי הלכת. 

 

תגובות