אלבומים

רם אוריון - גרמנים באוגנדה - 2016

גיבור הגיטרה רם אוריון מוציא אלבום סולו חדש, אשר נותן תחושה של לידה קבוצתית ומחודשת. כנסו להאזין

מאת חן ליטבק. 15-06-2016

תגיות: רייסקינדר, רם אוריון, הילה רוח, אור אדרי, קוסטה קפלן, גיבור גיטרה, 2016, Inballance

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

אצל ישראלים כשאומרים "אוגנדה" ישר חושבים על הרצל ומדינת היהודים, ואיזה באסה שהגענו לישראל ולא הלכנו לאוגנדה. אבל אם תגידו למוזיקאי תל אביבי אחרי הופעה אם הוא בא לאוגנדה, תבינו שלא כך הדבר. האוגנדה החלה כפאב קטן בירושלים, ועם השנים נולד סניף שני בתל אביב והפך להיות ביתו השני של מוזיקאים רבים, וביניהם רם אוריון.

אלבומו הקודם של אוריון נקרא "האחרון", דבר שהעלה חששות רבים בנוגע להמשך. אז אחרי ששם האלבום הקודם הביע מעין 'סיום', האלבום החדש שהוא משיק בימים אלו נותן תחושה של לידה קבוצתית ומחודשת. אם לפני כמה שנים היה אפשר להגיד שזה האלבום האחרון בעותק פיזי, אז הפעם אנחנו אומרים - הראשון על ויניל.

 

"גרמנים באוגנדה" נפתח עם השיר "השלמה". אסף גברון (הפה והטלפיים) כתב את הטקסט שהוגדר כאופטימי בעקבות הלחן של אוריון. שיתופי הפעולה עם חבריו ליצירה מורגשים מאוד באלבום - ב"השלמה" תרמה את חלקה גם דפנה קינן מברלין הרחוקה. אחרי הפתיחה, אנחנו מגיעים ל"פלומה". השיר נקרא על שם פאב בו אוריון ישב בעת כתיבתו. הוא ניסה לדמות את עיניו לעיניה של מצלמת אבטחה, המשקפת את נקודת מבטו של תייר בעיר זרה ומרגיש 'שוהה זמני ללא תכנית'. אוריון הגיע לעיר הזרה הזאת במסגרת טיול שאותו החליט לקחת כדי להתפנות לכתיבת חומרים משלו לאחר שנים עמוסות ביצירה של אחרים.

בשיר השני וגם השלישי ניתן למצוא שותפה קרובה ליצירה - הילה רוח. ב"פלומה" היה זה ייעוץ בכתיבה, ובשלישי זה ביצוע משותף לשיר ששמו "השליח". השירה של אוריון ורוח מוכפלת בהרמוניה מושלמת ויוצרת תחושת רוגע שבעת האזנה למילים מורגשת תחושה אי נוחות קלה: 'רוצה את זה כואב/רוצה מדמם/ אבל הרס עצמי/ זה כל כך משעמם'. רוח עוד תחזור בהמשך האלבום, אבל בינתיים תופס רייסקינדר את מקום החבר התורן. "13 בלילה" נשמע מבטיח מאוד, המשך ישיר של האלבום האחרון של רייסקינדר עצמו, "משהו אחר קרה", שהפיק אוריון, אפילו מבחינת סגנון הקליפ שמלווה אותו. מה גם שכולנו היינו רוצים תוספת של עוד שעה לפחות.

 הבא בתור הוא "שרב". אפשר לראות כאן שמשחקי המילים של אוריון ממשיכים, כמעט כמו בשירו "מוות" (מתוך "גיבור גיטרה"), כאשר הוא משתעשע עם האותיות ומ"שרב" אנחנו מגיעים לשבר" ו"פגר". השיר הבא, "Differnt Girl", הוא בעצם חידוש של שיר שאוריון הקליט כבר לפני 20 שנה אך יצא רק לפני מספר חודשים כאשר שוחררו הקלטות האלבום "Inballance" לאוויר העולם. עבודת הקולות של צמד האייפרונס (טליה פרי וחוה כהן) נותנות לו תחושה שונה לגמרי מהביצוע המקורי והמחוספס. השיר השביעי' "אוקיאנוס", מתייחס לסצנת האינדי התלאביבית, ומאזכר את התחביב של רם - 'מועדון ריקודים בלי מזגן/ הופעה של המסך הלבן'. לכולם יש מה להגיד, אבל הם פוחדים להיבלע בתוך האוקיאנוס הגדול שבו כולם נשמעים אותו הדבר. אחריו מגיע השיר "אהבה להרוס", כל כך פסימי שזה כבר על גבול האופטימי. אם אין אהבה להרוס אז לא צריך לפחד כי גם ככה כלום לא ייהרס. התכתבות כמעט ישירה עם "כל סיבה" שמגיע לאחר מכך ושם חוזרת הילה רוח לתגבר בקולות.

 


הטקסט של "הגופה של ארץ ישראל היפה" נכתב על ידי קוסטה קפלן (סולן 'חיה מילר'), שגם מנגן פה תופים על גיטרה. כן כן, מי שנכח בהופעותיו של רם זוכר את גיטרת הקסיו שמובנת בתוכה מכונת תופים בזכותה מצליח רם לנגן כמו להקה שלמה של איש אחד. את השיר הזה הקליטו השניים לתוך טייפ 4 ערוצים, כפי שנהוג בהקלטות לו-פיי, מה שנותן את האיזון להפקת האלבום לעומת שירים כמו "השלמה". השיר שוחרר מלווה בסרטון יוטיוב (היי, אתם יכולים לראות אותו ממש כאן למעלה) עם תמונות שקדם אפילו לטקסט של קוסטה. אוריון שלח את הקליפ למספר חבריו הכותבים, ביניהם הסופרת ענת עינהר, המשוררת ריטה קוגן, ערן צור, רוגל אלפר ורועי צ'יקי ארד, וביקש מהם לכתוב מילים שיתאימו - התוצאות מעניינות.

השיר שחותם את האלבום הוא נקרא "יותר". בשיר הזה אוריון בעצם מסכם את מעמדו בסצינה. הוא צריך להיות יותר. הוא היה יותר והוא נשאר יותר. הוא לא נח כלל בעשורים האחרונים והוא גם לא מתכוון לנוח. הוא לא רוכב על "גל התהילה" של ימי העבר ולא מוכן להיכנס לתווית של "יוצא להקת..", הוא עושה יותר. פעיל יותר. 'אנשים בגילי מדכאים אותי', הוא שר, אז הוא מקיף את עצמו באמנים צעירים - קוסטה קפלן, רייסקינדר, הילה רוח, אור אדרי. כל אלה ועוד מעורבים ביצירה של אוריון, והם ישאירו אותו יותר.

האזינו לאלבום המלא:

 

>> רם אוריון ישיק את האלבום הערב במועדון הבארבי בת"א ויארח את הילה רוח, רייסקינדר ואביב מארק

 

תגובות