אלבומים

שמוליק קראוס - גלגל מסתובב - 1982

האלבום שקראוס יצר במשותף עם אילן וירצברג מתאר במדויק את אישיותו של קראוס, שהתאפיינה באותן שנים מעליות וירידות, ומסביר איך זה שגלגל מסתובב

מאת אורן שטרנברג. 01-01-2015

תגיות: אילן וירצברג, 1982, שמוליק קראוס

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

האלבום "גלגל מסתובב" שיצא ב-1982 הוא תוצר של שיתוף פעולה בין שמוליק קראוס למוזיקאי אילן וירצברג, שיחד הוציאו מספר אלבומים במהלך שנות השמונים והתשעים. קראוס הלחין את כל אחד עשר שירי האלבום, בעוד שווירצברג עיבד את השירים וניגן בכולם. את מרבית שירי האלבום כתב הפזמונאי יעקב רוטבליט, ואת חמשת השירים הנותרים כתב המשורר וחברו של קראוס יב"י (יונה בן יהודה).

מהאלבום יצאו מספר להיטים ובהם "איך הגלגל מסתובב", "איך עושים תקליט" (המתאר את תהליך העבודה על האלבום) ו"רואים רחוק רואים שקוף" - שיצא במקור על תקליטון מיד לאחר הוצאת האלבום, והופיע כרצועת בונוס בגרסת הדיסק. השיר "גיטרה", אותו כתב רוטבליט, מתאר את אישיותו של קראוס שהתאפיינה באותן שנים מעליות וירידות (ולמעשה כל האלבום עוסק ב"גלגל מסתובב"): "אמרו שזה הסוף שלו, אמרו שהוא הלך, אמרו שכח הכל. התחיל ללמוד תנ"ך, ראו אותו בכרם עם דוד הזקן, אבל יותר מכל דבר אהב הוא לנגן בגיטרה". האלבום סימן את חזרתו של קראוס לחזית העשייה המוזיקלית הישראלית, והן האלבום והן מסע ההופעות שיצא לאחר מכן זכו להצלחה ניכרת.

 

תגובות