אלבומים

ManOwaR - Gods Of War - 2007

ManowaR הוציאה לא מזמן את אלבומה החדש, וה- 11 במספר "Gods of War", וכמו בכל אלבום מנואוורי מצוי, הם לא חוסכים במוטיבים המלחמתיים מלאי תהילת הקרב

מאת גולן שי. 20-07-2008
ManOwaR - Gods Of War - 2007

חרבות שלופות אל אוויר העולם, לוחמים חסרי חת, מרכבות סוסים המגיחות מהשמים, היכל גיבורי תהילה שמתו, וגופתי, אשר תישרף בספינת דרקון העשויה מעץ במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל. אלו הם רק קומץ מהמראות והדימויים אשר ממלאים את חלל עיניי העצומות ואשר מונעים ממני שנת לילה סדירה בשבועות האחרונים. ManowaR הוציאה לא מזמן את אלבומה החדש, וה- 11 במספר "Gods of War", וכמו בכל אלבום מנואוורי מצוי, הם לא חוסכים במוטיבים המלחמתיים מלאי תהילת הקרב, במצו'איזם, ובשימוש בסיפורי המיתולוגיה הנורדית, כשעל אחת כמה וכמה- האלבום הזה הוא אלבום הקונספט הראשון של הלהקה העוסק במיתולוגיה הנורדית על שלל דמויות האלים, האמונות והקשר בין אדם לגורלו.

Manowar היא להקת heavy metal אמריקאית ותיקה וידועה, אשר קמה ב- 1980 בניו יורק. בניגוד להרכבים רבים, מנואוור מחזיקים פחות או יותר את אותו הקו בכל מה שנוגע למנטאליות השירים וסגנון ההלחנה. עוד משחר הימים הם שרו על תפארת מלחמות נוסח ימי הביניים, אלי מלחמה, חיזוק מוזיקת המטאל והפיכתה לא רק לז'אנר מוזיקאלי, אלא גם לסוג של אמונה ודרך חיים. אפילו הופעתם החיצונית לא השתנתה כמעט, כאשר גם אז וגם היום חברי הלהקה מתהדרים בסגנון מראה סטייל "קונאן הברברי של המאה ה- 21", שיער ארוך ופרוע, גוף שרירי העטוף בבגדי ורצועות עור, אוחזים בחרבות שהם בעצמם הכינו, ורכובים על "הארלי" בכבישים הפתוחים.

מסיבות אלה, עולם המטאליסטים מחולק ל-2, מצד אחד יהיו אלו אשר ישימו ללעג וקלס כל דבר הקשור למנואוור, ומצד שני יהיו אלו אשר ילכו לצדם במלחמת הגוג ומגוג של אחרית הימים, או איך שמנואוור מכנים אותם- "צבא האלמוות". למרבה האירוניה, בזמן שבביתם באמריקה לרוב מזלזלים בהם, דווקא בסיס המעריצים הגדול שלהם שרוי לכל אורכה ורוחבה של יבשת אירופה.

בין אלבומה האחרון של הלהקה שיצא ב- 2002 לבין אלבומה החדש, יש מרווח של כ- 5 שנות ציפייה שבהן ממנואוור לא ידעו רגע דל בסיבובי הופעות ברחבי העולם (מתוכן הוציאו חמישה DVD של הופעות), בהקמת לייבל עצמאי בשם Magic circle שנמצא בבעלותו של באסיסט ומקים ההרכב ג'ואי דימאיו, ובואו לא נשכח שעבודת הוצאת האלבום מתחילתה- כתיבת השירים, ועד למיקס הסופי, גם היא לוקחת קצת זמן, אבל ממש קצת...

האלבום שונה מעט בהפקתו משאר אלבומי מנואוור הידועים, כאן הם מביאים סגמנטים בעלי מאפיין סימפוני, פילהרמוני ממש, מאפיין המקושר ישירות אל נושא האלבום (ניתן להבחין בהשפעות מיצירותיו של המלחין ואגנר שיצירותיו התבססו על סיפורי המיתוסים של המיתולוגיה הסקנדינבית). בשביל החיזוק צרפו מקהלה שתשיר בפזמון בחלק מהשירים (אל חשש, לא מדובר בגבעטרון). מבחינת הסאונד, הוא הרבה יותר נקי והרבה יותר מלוטש מאלבומים קודמים, וזו בהחלט נקודה לזכותם, אבל הבאס ה"מלוכלכת" ומלאת הדיסטורשן של ג'ואי דומאיו מאבדת מכוחה האימתני. מבחינת מבנה האלבום גם כאן חל שינוי, כאשר התווסף אינטרו בין רוב השירים, וגם דיבור במהלך חלק מהשירים עצמם, וכל זה כמובן בכדי להעביר את סיפור הקונספט בדרך הטובה ביותר.

העלילה מבחינת השירים:

האלבום פותח באינטרו סימפוני, כמו פסקול מסרט, הוא בא להשרות חלק מהאווירה שנקבל בהמשך,מתרועות המלחמה עד למלודיות המתארות את היופי וההדר שבמות הגיבורים. סיפור המעשה מתחיל באופן גאוני בעצם בשיר army of the dead part 1, שבו ניתן להאזין לשירת המקהלה, לתפילות ורחשי ליבם של הלוחמים הגיבורים, שלא מפחדים למות כגיבורים עם חרבם בידם, מלאי ציפייה להגיע לעולם הבא בכדי להתאחד עם אחיהם הנופלים בהיכל של ולהללה. שיר שבא לתת מבט פנימה, כדי להבין צרור קטן מתוך האמונות שהיו במוחם של הויקינגים.כהמשך להסבר, ובכדי לתת תמונה של שלל הדמויות בסיפור, מתווספים השירים על "Sleipnir", ו - Loki אל האש. Sleipnir הוא סוס הפרא בעל 8 הרגליים של אודין, אל המלחמה והחוכמה ו -Loki הוא האל הערמומי שרוצה למרוד בשלטון אחיו האלים. ואז מגיעה הפאוזה הקטנה, השיר blood brothers. כנהוג באלבומי מנוואר, בלדה סוחטת דמעות שלא נופלת מכל מזמור וולט דיסני אפשרי, המדברת על אחוות אחים בין בני האדם ובעיקר בין אחי המטאל.

משם מגיעים למרכז העניינים, אל אחד מהמנוני האלבום, ומבחינתי- שיר שלא יוצא לי מהראש כבר כמה זמן- Sons of Odin, אשר בא לתאר את נפש הויקינג מזווית מבטם של הלוחמים הנבחרים של אודין.למרות שמדובר בשירת יחיד של הסולן אריק אדאמס, בפזמון מתווספת המקהלה בכדי להעניק הרגשה שמדובר כאן בקבוצת לוחמים גדולה, ושכולם יחדיו שותפים לאותו גורל. בשיר gods of war, מאוחדים יחדיו, צועדת קבוצת הלוחמים בתפארת אל תהילת הקרב. ניתן להבחין במוטיבים הסימפונים של ואגנר, וכאשר עוצמים את העיניים ניתן לקבל תחושה כי אנחנו חלק מאותה קבוצה המתפללת לאודין שיפתח בפנייה את שערי ולהללה, היכל הלוחמים שבעולם הבא, כיוון שהלילה הם ימותו כגיבורים ויהפכנו לבני אלמוות.לאחר שהגיעו אל גורלם והסיפור נשלם, אנחנו חוזרים לאותה תפילה שאיתה פתחנו את הסיפור בשיר army of the dead, כסימבוליזציה לגלגל החיים והמתים חסר הסוף וההתחלה. בזמן שקבוצת לוחמים אחת נהרגת בקרב ועולה בתהילה לשמים- אחיהם לנשק תופסים את מקומם עד למותם רווי הפאר, וכך הלאה. כסוף לסיפור, אנחנו מקבלים בשיר Odin את כל המידע לגביו- מי הוא, ולמה הוא דמות כל כך חזקה ומרכזית בחייהם של הויקינגים. גם שם חוזרת התפילה הנמצאת ב- army of the dead, בכדי להעצים את כוחה ולהבין למעשה כי אודין עצמו מחויב לתפילותיו, וכי ברגע שהלוחמים הנבחרים נכנסים להיכל של ולהללה, במלחמה הסופית של האלים אודין עצמו ילחם לצידם כשווה ערך.

כאן מסתיימת האפיזודה הויקינגית של האלבום, אך כיוון שמנואוור הם מנואוור, השיר שסוגר את האלבום הוא die for metal, שקורא לחיזוק כוחו של המטאל האמיתי ודרך החיים של הפלדה.

האלבום הודפס בשתי הוצאות: האחת רגילה, כמו כל אלבום רגיל, והשנייה בתור מהדורה מוגבלת בצורת דיג'יפאק מעור בתוך שרוול מפח, בכדי לתת את תחושת ה"עור והפלדה". בנוסף, בשתי ההוצאות החוברת לא כתובה באנגלית, אלא בכתב ויקינגי, כאשר בסוף החוברת יש מפתח אותיות בין הסימנים לשפה האנגלית.

לסיכום, האלבום מקבל אצלי 9 מתוך 10, ואנחנו נתראה יום אחד בולהללה..!

תגובות

 • גולן שי אתה המלך

  יופי של סקירה! לא שמעתי את האלבומים של הלהקה כבר שנים ועכשיו עשית לי חשק לחזור ולשמוע, ואפילו לקנות את האלבום החדש. תגיד, עדיין אפשר להשיג את ההוצאה עם "תחושת העור והפלדה"?

  קובי, 28-08-2007 17:05

 • תחושה של עור ופלדה

  זו הוצאה מוגבלת לפי מיטב ידיעתי ומארז ממש יפה. לפי מה שידוע לי אפשר להשיג את זה ( כמו כמעט כל אלבום מטאל ) במטאלשופ שבתל-אביב

  גולן שי, 29-08-2007 08:42

 • MANOWAR

  שלום לכל המטליסטים שמעתי ש MANOWAR מגיעים לארץ !

  lordduke, 05-08-2009 22:56