אלבומים

Robert Wyatt - 68' - 2013

"68", האלבום החדש של מייסד להקת "הסופט מאשין", מרכז הקלטות מהתקופה בה הופיעה הלהקה עם ג'ימי הנדריקס בארצות הברית.כנסו לשמוע

מאת גיל מטוס. 11-10-2013

תגיות: experimental, Robert Wyatt, Classic rock, Jimi Hendrix, Soft Machine

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

אלבום חדש למוזיקאי ולמולטי-אינסטרומנטליסט הבריטי ומייסד להקת "הסופט מאשין", רוברט ואייט, מרכז הקלטות ישנות שחלקן לא נשמעו קודם לכן. בשנת 1968 "הסופט מאשין" זכתה לצאת לסיבוב הופעות בארצות הברית ולחמם את ה- Jimi Hendrix Experience לכמה שבועות, מכיוון ששני ההרכבים היו תחת אותה ההנהלה. עם סיומן של ההופעות נכנס ואייט לאולפנים בניו יורק ובהוליווד להקליט חומרים חדשים שחלקם יהוו את הבסיס לשירים של ה"סופט מאשין" שיראו אור בהמשך.

 

האלבום החדש, "68", מרכז את כל ארבע ההקלטות של ואייט מאותה שנה, שתיים מהן רואות אור לראשונה. Chelsa, השיר הקצר שפותח את האלבום, הופיע בהמשך בעיבוד חדש תחת השם Signed Curtain באלבום הבכורה של Matching Mole, הלהקה שהקים ויאט ב- 1971 לאחר שעזב את ה"סופט מאשיין". את הרצועה הקצרה הנוספת באלבום, Slow Walkin’ Talk, הקליט ואייט באוקטובר של 1968. הוא סיפר בראיון שג'ימי הנדריקס, שנכח באולפן, שמע את ההקלטה ואמר לו שהוא יכול לנגן את תפקיד הבס גם אם יבחר שלא להשתמש בהקלטה. הנדריקס הרים את הבס היחידה שהייתה בהישג יד, הבס של נואל רדינג (הבסיסט של הנדריקס) שכלל לא התאימה לו מכיוון שהיה שמאלי. ההקלטה עם הנדריקס ראתה אור לראשונה באלבום סולו של ואייט ב- 1975 תחת השם Soup Song. הרצועה השלישית, Rivmic Melodies היא מעין מחרוזת של שירים לא גמורים שנמשכת כ- 18 דקות שבהן ויאט משתעשע עם האלפבית האנגלי ומאלתר בספרדית. ההקלטה הזו תתגבש בהמשך לצד הראשון של Volume Two, אלבומם השני של "הסופט מאשין" שראה אור ב- 1969. גולת הכותרת של האלבום החדש היא הרצועה האחרונה שבה ניתן לשמוע את ההקלטה הראשונית של Moon In June, אחד משיריו המפורסמים והיפים של ואייט שהופיע בהמשך באלבומם השלישי, Third, של "הסופט מאשין".

מי שהוציא את האלבום החדש הוא הלייבל העצמאי, Cuneiform Records. באתר הפרויקט בבנדקמפ ניתן לרכוש את הקבצים ולהזמין את התקליטור. ניתן גם לרכוש את האלבום בפורמט ויניל לבן במהדורה מוגבלת של 500 עותקים בלבד.

 

האזינו לאלבום המלא:

 

תגובות