אלבומים

Beardfish - Sleeping in Traffic: Part Two - 2008

הרוק המתקדם עבר לשוודיה

מאת עדי רותם. 01-11-2011

תגיות: Beardfish, עדי רותם

Beardfish היא להקת רוק מתקדם משבדיה בהנהגתו של ריקרד שרבלום (שירה, אורגן וגיטרות מדי פעם). Sleeping in Traffic: Part Two הוא האלבום הרביעי של הלהקה ואלבום המשך לאלבום שיצא שנה קודם לכן (2007). כשעולה ההגדרה "להקת רוק מתקדם משבדיה" הקונוטציות שעולות הן של סאונד מטאלי וקר, כנהוג בשבדיה. Beardfish מייצרת משהו אחר לגמרי; אלבום רוק מתקדם עם אופי קלאסי שמזכיר מבחינת סאונד את נגינת ההאמונד של קית' אמרסון ומבחינת טקסטים את חוש ההומור של פראנק זאפה.

 

את Beardfish גיליתי בזכות המלצה חמה של אורי ברייטמן (האיש שמאחורי הפורטל "רוק מתקדם"). באותה תקופה נדמה היה שמיציתי את מה שיש לעולם הרוק המתקדם להציע. האלטרנטיבות לסאונד הקלאסי הגיעו בדמותן של להקות כמו Asia ו-Dream Theater שסיפקו כל אחת באופן שונה מוטציה חדשה וגרנדיוזית יתר על המידה של רוק מתקדם. Beardfish משחזרת את האופי הקלאסי של הז'אנר באלבום הזה שמשלב ריפים מתוחכמים (אבל לא מתוחכמים מדי) וקטעים בעלי אופי מתקתק יותר.

 

לנרתעים אציין שבקולו של ריקרד שרבלום אין שמץ של מבטא שבדי, ככה שאפשר להעמיק בטקסטים בלי מאמץ מיוחד. Sleeping in Traffic: Part Two משחזר את הסאונד הקלאסי והאהוב מבלי להישמע דביק או משועתק. הוא מזכיר איך מוסיקה מתוחכמת יכולה להישמע מתקתקה וקלילה לאוזן מבלי לאבד מאיכויותיה המוסיקליות. מסתמן שהרוק המתקדם לא מת, הוא רק עבר לשבדיה.

 

 

 

 

תגובות