אלבומים

Daft Punk - Discovery - 2001

אחד מהאלבומים המוערכים והמשפיעים ביותר בזירת המוזיקה האלקטרונית

מאת לירן עבדי. 11-03-2001

תגיות: Daft Punk

אלבומים שאני נוטה לצרוב במוחי הם כאלו שהצליחו במספר שירים לגלות לי עולם ומלואו. כאלה שפתחו לי דלת למוזיקה שאני עד היום לא מבין איך שנים חייתי בלעדיה. האלבום"Discovery"  של Daft Punk לא הסתפק בפתיחת הדלת בפניי. הוא נתן לי בעיטה שסובבה לי את הטעם המוזיקלי וסחף אותי הישר לעולם שכולו מנגינה אלקטרונית - מקום שבו קודם חושבים על איך רוצים שמנגינה תשמע ורק אז יוצרים אותה. אי אפשר להאמין שאורגן עם קונוסים מוזרים כאלו וקורא לעצמו "סינתיסייזר" יוצר בצורת קסם שעד היום לא מובנת לי, הרמוניה מענגת לאוזן שלפעמים משאירה מאחור את המנגן על הכלי הקלאסי.

האלבום של הרכב ההאוס הצרפתי, שוחרר לחנויות ב-2001 והגיע בדיוק כמו סרט קאלט. הוא שבר את מסורת ההאוס-טכנו-פאנקית שהקפיד לשמור עליו הצמד והחליט לשנות את עורו ולהפוך להיות אחרון אלבומי הדיסקו ששטפו את אותה השנה. הדבר לא התקבל בעין יפה אצל שום צד; הדיסק נתפס בעיני המעריצים ככבשה שחורה במשפחה. מבקרי המוזיקה טענו כי האלבום מגיע כדמות הילד המוזר שאף אחד לא מבין ובטח שלא אוהב.

וכמו כל סרט קאלט טוב, בחלוף הזמן נראה כי כל מי שאי פעם מצא לנכון ללכלך על האלבום נאלץ לאכול את הכובע. מה זה לאכול, לבלוע בלי ללעוס. נכון להיום מדובר באחד מהאלבומים המוערכים והמשפיעים ביותר בזירת המוזיקה האלקטרונית. בעזרת שימוש רב ונכון בסמפלים, סינתיסייזרים מתכתיים ומכונות תופים מדויקות, Discovery ביציאתו הוליד אמנים רבים וטובים שהושפעו ממנו ועדיין מושפעים ממנו עד יום זה.

 

תגובות