אלבומים

Eddie Vedder - Into The Wild - 2007

גדולתם של הקטעים בדיסק מתבססת על יכולתם להעביר פיסת דרך קטנה או סיפור חיים שלם דרך פחות מ-4 דקות, דרך מלודיות רכות וקצרות ועד לשירים צבעוניים ומלאי אופי

מאת לירן עבדי. 01-10-2007

תגיות: Eddie Vedder, Into The Wild

 

מפסקול מצופה די הרבה כשחושבים על זה. המחשבה האוטומטית שלנו בשמיעת דיסק הנושא סרט על גבו הוא לצפות לקבל את המיצג הויזואלי שראינו, בצורה מוזיקלית בלבד ומשימתו של האלבום, מאתגרת ככל שתהא, היא להתגבר על הפער החזותי שנמנע מאיתנו. זאת כשמולו עומד הקושי ביכולת להעביר סיפור דרך שירים כי מה לעשות, הראייה הוא עדיין החוש הפעיל ביותר אצלנו וסרטים בעיקר רואים ופחות שומעים. ועם כל זאת, בזיכרוני נחרץ אלבום אחד ויחיד שלא רק עמד במשימה הלא-פשוטה הזאת אלא שגם האדיר בעיני את גודלו של הסרט.

 

לדיסק ניגשתי ממש במקרה, בחיפוש אחר עוד פרטים אודות הסרט Into the Wild"" (בבימויו של שון פן, 2007). האלבום, שהוא גם הראשון בניצוחו הבלעדי של אדי ודר (הסולן של פרל ג'אם), מורכב מ-11 רצועות של נעימות פולק, פולק רוק וקאנטרי. האלבום מצליח, גם רק בזכות עצמו, להעביר בפחות מ-40 דקות את סיפורו האמיתי של כריס מקנדלס, אדם שהחליט לזנוח את חייו הרגילים והמשעממים שכל אחד מאיתנו חווה ביום-יום ולצאת למסע רוד טריפי לא-ציוויליזציוני בעליל, עד אשר יגיע לשממה, אי-שם באלסקה.

גדולתם של הקטעים בדיסק מתבססת על יכולתם להעביר פיסת דרך קטנה או סיפור חיים שלם דרך פחות מ-4 דקות, דרך מלודיות רכות וקצרות ועד לשירים צבעוניים ומלאי אופי. ודר מרבה להשתמש באלבום בכלי נגינה אותנטיים-עממיים, כאלה שאוזננו לא רגילה לשמוע והם מסתנכרנים בצורה מושלמת עם הרוח האנטי-קונפורמיסטית שמשדר הסרט; מנדולינה, יוקולילי, אורגן המונד וכמובן קולו העמוק והמחוספס של ודר, שנשמע כאילו איכשהו במקרה נכלא לתוך פיו של אדם מודרני מהמאה ה-21.

ואולי אני קצת משוחד כי מוזיקה אמריקאית של פעם מוציאה ממני ילדה רגשנית ויללנית. זה יכול להיות פולק או קאנטרי, סול או גוספל, לא חסרים ז'אנרים שמצליחים לגרום לי לאבד את עצמי ועל הדרך את חוש הטעם המוזיקלי האובייקטיבי שלי. מוזיקה פשוטה שבאה "מהעם" פוגעת בי חזק לפעמים. אבל אני גם נוטה להאמין שהכלים, קולו של ודר וההגשה בכללותה קיימו את השילוש הקדוש שלי, מה שגרם לי לשמור לפסקול מקום נצחי של כבוד אי-שם במרתפי המוזיקה של אוזניי.

תגובות