אלבומים

Noa Babayof - From a window to a wall - 2007

אלבום הבכורה של נועה בביוף קובע סטנדרטים חדשים לסצנת האינדי בישראל

מאת סער גמזו. 01-01-2011

תגיות: נועה בביוף

אדם חכם אמר פעם שהחיים הם מה שקורה לך בזמן שאתה עסוק בלתכנן תכניות אחרות. האדם הזה אמנם נרצח לפני 27 שנים אבל המשפט הזה שלו (כמו מאות אחרים) ממשיך לחיות ומדי פעם צף ומגיע לביקור. כך נראה הסיפור של נועה בביוף. נועה היא יוצרת צעירה ומוכשרת שהגיעה במקור מבאר שבע, חברה לדויד פרץ אחרי היכרות בחנות דיסקים והקליטה איתו 2 שירים מתוך אלבומו האחרון, הכירה את עמית ארז תוך כדי עבודה בחנות דיסקים בעיר אחרת והחלה להופיע איתו במשותף תוך שהיא מגבשת את החומרים המקוריים שלה. בדרך עוד הייתה עצירה קטנה בבי"ס רימון שסיפק לה עוד כמה כלי עבודה אבל ההמשך נראה אחרת לגמרי.  

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

 

כמו הרבה יוצרים מתחילים ועצמאיים אחרים פתחה נועה דף במייספייס והציגה בו את ביכורי יצירתה בתקווה להיחשף לכמה שיותר אוזניים. אחד מזוגות האזניים שהגיעו לדף שלה היה מחובר לבחור בשם גרג וויקס, המפיק והגיטריסט של להקת ה-ESPERS. שם דבר בתעשיית האינדי העולמית. וויקס כתב לנועה והזמין אותה להקליט אצלו את האלבום שלה. קצת קשה לעיכול והרבה מחמיא לאגו אבל בלי להתעכב הרבה ארזה בביוף את עצמה ואת המוזיקה שלה ונחתה בפילדלפיה. כזו הזדמנות פשוט לא מפספסים. עכשיו כשהאלבום כבר יצא ונמכר בחנויות אפשר לראות את פירות שיתוף הפעולה הכל כך פורה הזה.

From a window to a wall  נקרא אלבום הבכורה של נועה בביוף והוא בלי שום ספק אחת ההתרחשויות המעניינות והייחודיות בנוף המוזיקה הישראלית. נועה הגיעה לפילדלפיה עם המילים והלחנים שהם כולם שלה ומשקפים כתיבה אישית, ישירה, כנה שמזכירה רבות וטובות שקדמו לה אבל מביאה איתו מגע אחר לחלוטין. הקול של נועה הוא בוודאות הכלי הכי חזק שלה. במנעד שנע בין מרגש למכשף ומצליח לקחת את המחשבות למקומות זרים וחדשים היא מספרת את חייה. על אהבה וזוגיות, על הכתיבה והמוזיקה ועל נבכי נשמתה. הכל מוגש בכזה חן ובכזו עדינות שקשה לא לאמץ בשמיעה ראשונה.

העבודה של וויקס עם נועה פשוט מעולה ואני מנסה להשתמש באנדרסטייטמנט. אורקסטרציית המיתרים שתפורה מסביב לקול המהפנט של נועה מצליחה לחזק אותו ברגעים שצריך לספק דרמה ויודעת לנסוג לאחור כשצריך לתת למילים את הבמה. העושר בכלים וההבנה המדוקדקת בבניה של השיר מולידים יהלומי מוזיקה. מבריקים, קטנים ויקרים. וויקס מצדיק את המעמד שלו כשם דבר בתעשיית האינדי בכלל ובעולם הפולק הפסיכדלי בכלל.

אבל וויקס הוא לא הסיפור, השירים כן. הכתיבה מביאה את הסיפור האישי של נועה במין ישירות ועירום כמעט פרונטלי. Indian queen מאיר פינה אפלה בזוגיות שכולנו מעדיפים לשכוח וצובע אותה בקשת רגשות, Marching band, שאולי כבר הספקתם לשמוע ברדיו, מביא למאזין קצת מחיבוטי הנפש של היוצר ומסביר עד כמה התהליך הזה מורכב ותובעני. At your death מצמרר ושולח אותנו לחשוב על היותנו בני חלוף מנקודה חדשה ולא מוכרת. גם cotton strings, Midtown fair ו-Them that are writing these songs הקסום שווים התעכבות מיוחדת.

כדי להשלים את החוויה עיצוב העטיפה נעשה גם הוא בתיווך מייספייס והוא הביטוי הויזואלי של השירים. מעין טיול מאויר בתקופה עתיקה ומסקרנת. הבחירה להוציא את האלבום בעונה הקרה מוסיפה עוד כמה אלמנטים חיוניים לתפאורה. כמעט מתבקש להוסיף ללחנים שריקה של הרוח ונקישות של גשם בחלון.

במאי הקרוב האלבום ייצא בלייבל Drag city הנחשב. אולי זו תהיה ההזדמנות לנער באופן סופי מ"אמני מייפייס" את התדמית האיזוטרית והלא מוצלחת שדבקה בהם. תבדקו גם אתם. תופתעו לגלות מה צומח בערוגות הסייבר המטופחות הללו.

 

תגובות