אלבומים

Björk - Vespertine - 2001

הפעם בחרה ביורק ליצור שירים שעשויים מביטים קטנטנים, לחשושים, בשילוב של ביטים אלקטרוניים מוקפדים עד לניגוני פעמונים ונבל.

מאת שרית הרשקוביץ. 01-01-2011

תגיות: 2001, ביורק, Vespertine

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום
כשיצא האלבום, באוגוסט 2001, הייתי ילדה בכיתה ז, שכמו רוב הילדות צפתה ב-MTV
אך לא כמו כל הילדות, יצא לי לראות את הקליפ המוזר של ביורקHidden Place  ומאותו רגע הפכתי להיות נבדלת. משום מה השיר הזה שהוא כל כך רחוק מלהיות שיר פופ נורמטיבי שהייתי רגילה לשמוע, פתאום נורא סיקרן אותי.
הקול המיוחד שלה, עם המבטא האיסלנדי המוזר, הקליפ הלא ברור, המילים שלא הבנתי, הצלילים והביטים השונים לאוזן ריחפו מעלי... נסחפתי.
הלכתי לחנות דיסקים וקניתי את האלבום. מאחר ושהשירים של ביורק לא קליטים בעליל לאוזן צעירה ו"בתולה" מסגנון מוזיקה שכזה, היה לי בהתחלה נורא קשה לקלוט אותה, ולא הייתה לא יותר מידיי סבלנות לחכות תמיד לפזמון שהרי עד עכשיו הוא היה נורא צפוי בכל שיר שהייתי שומעת.
אחרי כמה האזנות הביטים הקטנטנים, חלומיים,עדינים ואינטימיים חדרו אלי עמוק, עד כמה שאפשר לילדה בת 13, ופשוט התמכרתי לעולם הזה שלה שהיא מכניסה אותך אליו כששומעים את האלבום הזה.
מאז כמובן קניתי את כל האלבומים שלה ולמדתי בדקדקנות לשיר את כל השירים, למרות שלא תמיד הבנתי מה פירוש המילים. אבל פשוט ידעתי, הרגשתי. נסחפתי למערבולת רגשות וסיחרור שביורק מעניקה. מן תחושת "היי" טיבעית שכזו.
כמו כל אלבום שלה, ביורק מנסה להביא משהו קצת שונה, קצת אחר מהאלבומים הקודמים. הפעם בחרה ליצור שירים שעשויים מביטים קטנטנים, לחשושים, בשילוב של ביטים אלקטרוניים מוקפדים עד לניגוני פעמונים ונבל. התחושה שנוצרת היא של אינטימיות וכניסה לעולם פרטי , שקט, שלוו, חלומי ורומנטי מאוד. השילוב של הרמוניה קלאסית עם מקצבים מודרניים מותאם בצורה מושלמת ונוצר משהו מיוחד.
"וספרטיין" הוא האלבום של ביורק עם קצב המכירות המהיר ביותר בעולם ,וזכה לדירוג של ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה מהמגזין "אולמיוזיק", כיכב במקום שמיני בדירוג האלבומים הבריטי, ובמקום ה19 בטבלאת הבילבורד בארה"ב.
ריחוף נעים.

 

 

תגובות