אלבומים

כהן@מושון - מחשב לכל ילד - 2011

תסמונת אלבום השני? שכחו מזה - "מחשב לכל ילד" הוא תקליט שעונה על הציפיות, ולא פחות מהאזנת חובה עבור כל מעריץ היפ הופ. ישראלי ולועזי כאחד

מאת אור בן - דוד. 01-01-2011

תגיות: כהן@מושון, 2011, מחשב לכל ילד, יונתן ריקליס, היפ הופ, אורי שוחט

 

אלבום שני הוא אבן דרך חשובה לכל הרכב. בהיפ הופ על אחת כמה וכמה - כנראה שמשהו עבד באלבום הראשון ויש מספיק ביקוש לעוד, אך במקביל קיימת האמונה התפלה שרוב האמנים נופלים באלבום השני. מראשית דרכם של מיכאל כהן ומיכאל מושונוב (ודיג'יי וולטר איינשטיין) אהבתי את החומרים שלהם, אפילו אודה ואחשוף שקצת קינאתי בכישרון, ויש המון ממנו בהרכבם כהן@מושון -  אלבומם הראשון "כושר גופני", ענה על ציפיותיי; בהפקות, בליריקה, ובכלל, נתפס אצלי כמוצר מושלם, פופ להמונים אבל פופ איכותי מראש המעלה. מאז הם קיבלו כבוד ב"ארץ נהדרת", ושחררו כמה וכמה קליפים, והנה עברו להן שנה-שנתיים, אלבום הסופמור שלהם "מחשב לכל ילד" יוצא לו, וציפיותיי נמלאו שוב בשנית, בזכות הסימפולים הנכונים והמעולים של כהן, הפלואו-ביסטי בויז-ישראלי-אסלי של הצמד, הנגיעות של אורי שוחט וההפקה של יונתן ריקליס, אחד המפיקים הטובים ביותר בארץ לדעתי, חרף מגוריו בגולה בשנים האחרונות.

הפתיח כבר לכד את תשומת לבי; פתיח (אינטרו) הוא הכרזה על הבאות ושפיכת האור הראשונה על הסיפור שהאלבום מספר, ו-"כשאהיה גדול" עושה זאת במלואו - הוא גרובי, מעניין ומעלה קלאסיקה אפית מפלטת הפטיפון בדמות "הכבש השישה עשר". אווירת האולד סקול ממשיכה בסינגל הראשון שהוציאו מהאלבום "מלמעלה עד למטה", שיר עם פיזמון המנוני וממכר שמלווה בקליפ משעשע ביותר. הבאים בתור ,"זוז עם זה","תל אביב" ו"צלם תמונה" הם שלושה להיטים פוטנציאליים מזיזי ישבנים, שאני חותם שלפחות אחד מהם, אם לא כולם, ייצאו כסינגלים, ובצדק. "תל אביב" בפרט הוא השיר האהוב עליי באלבום, גם כי אני תל אביבי (ד"ש למטרו) וגם כי בביט ישנו הטריק האהוב עליי - סימפול מהיר קצב על ביט כבד ומלא נפח ("וSwag" למביני העגה), המלווה בחרוזים מגניבים לתיאור העיר הכי שווה בסביבה.

 

 

מהמקצבים המהירים עוברים לשירים יותר רגועים שלעיתים נופלים מרמתו הגבוהה של האלבום ("חלומות רעים" שרק פיזמונו מולחן בצורה ממכרת ותו לא, ו"מחכה" שיכל להיות מוצלח יותר אך הוא לא). "קלאסיקלטת" הוא הקליפ השני מהאלבום וטוב שכך - הפגנת Swag בלתי נלאית מהצמד עם משפטים מתוחכמים ופאנצ'ים מתובלים - אמריקה! סקיטים הם גם אומנות שנעלמת מהעולם ובולטת לטובה ב"מחשב לכל ילד"; אותם קטעי מעבר מוזיקליים או מצחיקים, שמעבירים מסר סמוי או סתם צורת ביטוי נוספת של האומן, באים כאן לידי ביטוי עם "מושיקו" ו"מחשבים וכיף", שקולעים בול למטרה ומחזירים עטרה ליושנה (וב"יושנה" כוונתי לאלבום הקודם שלהם).

האלבום נחתם עם "סבבה" קטע בונוס מפוצץ בכישרון של MC's בדמות פלד ואקסום, שנותנים בראש מחד ופותחים את המוח מאידך, עם ליריקס מגניבים על הבחורה הנכונה בשבילך שלא מתאימה לך. זהו שיר הבחורות האהוב עליי באלבום, והדרך הטובה ביותר בעיני לסגור אותו. מעבר לכך שזוהי חווית האזנה קלאסית לאחה"צ או לנסיעה באוטו, "מחשב לכל ילד" הוא אלבום משובח ומומלץ לשמיעה עבור כל מעריץ היפ הופ, ישראלי ולועזי כאחד. הוא עונה על כל רבד מוזיקלי בצורה נכונה ומשתווה לאלבום הראשון ברמתו, שזה מדבר בעד עצמו.

 

 

תגובות