אלבומים

יאיר דלאל - ואהבת - 2011

כשהוא משתמש בטכניקות ההעצמה האישית העתיקות ביותר, יאיר דלאל לוקח אותנו באלבומו החדש להרפתקה אותנטית וחובקת עולם

מאת אדיר מור. 26-09-2011

תגיות: דודו טסה, יאיר דלאל, 2011, ואהבת, ליאורה יצחק

 

בשלהי חודש אוגוסט יצאתי למסע מעבר לים. לא כזה של חיפוש עצמי ממושך ומטלטל, אלא מסע קצר שעיקרו שיח עם השקט, במקומות שבהם רק נופים עוצרי נשימה קוטעים את אוושת הגלים. באותם ימים ממש, יצא לחנויות התקליטים "ואהבת", אלבומו ה-10 של נגן העוד והכינור יאיר דלאל. החלטתי לפנות לו מקום של כבוד בין "השלישי" של אהוד בנאי ל"זמן קסם" של יזהר אשדות, וקיוויתי שאלבום "הגעגועים והפיוטים של האהבה", כפי שהוא מכונה על גב האריזה, ייצוק תוכן לשעות הרבות בדרכים המובילות ממקום למקום.

 

 

 

ככל שהאזנתי לשירי האלבום התחדדה, התבררה עד מהרה ייחודיותו. בדרכו המעודנת, המשלבת בין המקורות המסורתיים, היהודיים והערביים, הצליח דלאל להשכיח לי את הדרך הגשמית שבה נסעתי והעלה אותי ל"דרך הבשמים" בסיועה של ליאורה יצחק המרתקת, ששותפה לשיר הפותח את האלבום. בשיר השני "שפל רוח" כבר מרשה לעצמו דלאל להתבונן פנימה אל נבכי נשמתו של המאזין כאילו היה האדם הקרוב אליו ביותר, כל זאת כשהוא משתמש בטכניקות ההעצמה האישית העתיקות ביותר.

היוצר הישראלי שמזוהה יותר מכל אמן מקומי אחר עם המוזיקה העיראקית לא זנח גם הפעם את השפה הערבית. "מדת בעד אל עשה" שמוגש על-ידי חלייל אל-עוויוי הוא בלדה בדואית שקטה שמכינה את הקרקע במעבר כמעט סמביוזי ל"סיגלה" (מתגעגע) המרגש שבו תורם דודו טסה את קולו. פריטת מיתרי העוד המלטפת של דלאל פורטת עד מהרה על מיתרי הגעגוע של המאזין – קרוב כרחוק.

 

 

דלאל לא נמנע מלדבר על רגשות, הוא פשוט מעביר אותן באופן מדויק ושקט כשנדמה שהדרמה מפנה מקום לשלווה והשלמות הפנימית שניכרת עליו. בדרכו הייחודית הוא מתבונן לתוך עיניה של האישה ומשתף אותה באהבה ובכאב נדודים שהוא נושא עימו בשירו "מן המדבר". עם אותה האהבה מלווה בהערצה הוא חותם את האלבום במחווה אינסטרומנטלית ל-Oh My Love של ג'ון לנון, כאילו מבקש מאיתנו דלאל לאהוב, לא מתוך ציווי אלוהי כי אם מתוך אהבת חינם. כמאמר שירו של הבריטי ולקול נעימת הסיום של דלאל ישבתי בארץ זרה, "ראיתי את הרוח, ראיתי את העצים...ראיתי את העננים, ראיתי את השמיים". ואהבתי...אהבתי את האלבום.

 

תגובות

  • אחי אתה מרגש אותי ואני אובייקטיבי.

    כתיבה מעולה! נוגעת, תצליח.

    יונתן צדיק, 26-09-2011 23:48