אלבומים

שלום חנוך - חתונה לבנה - 1981

התגלמותו של חזון ליצור מוזיקה בועטת, בלי תכתיבים, בלי חנפנות ובלי התחשבות באף אחד

מאת בן אליעד. 01-01-2011

תגיות: שלום חנוך, 1981, חתונה לבנה, לואי להב, ירוסלב יעקובוביץ' 

כשאתם חושבים על שלום חנוך, מה הדבר הראשון שעולה לכם לראש? ימי "לול" עם אריק איינשטיין? התפוצצות הכישרון שלו ושל חבריו ב"תמוז"?  שירי המחאה הנוקבים של "מחכים למשיח"? כל כך הרבה תחנות במורשת המפוארת שלו, ולכל אחד יש את התחנה שלו שלדעתו הכי מזוהה עם שלום. כשתשאלו אותי מה התחנה שלי, אני אעצום עיניים, ואתענג עם חיוך מטופש על הסולו סקסופון של ירוסלב יעקובוביץ' ב"רומן אמיתי" מתוך "חתונה לבנה". לא רק בגלל שזה בעיניי האלבום הכי טוב של שלום,  אלא ש"חתונה לבנה" הוא התגלמותו של חזון ליצור מוזיקה בועטת, בלי תכתיבים, בלי חנפנות ובלי התחשבות באף אחד, כזאת שאומרת " אהה, זה רועש לכם? סבבה אנחנו נגביר".

 

 

 

חתונה לבנה - מתוך סדרת ההופעות "ארבע תחנות"

 

 

על עטיפת האלבום מתנוססת תמונתו ושמו של חנוך, אבל זאת תהיה שערורייה לנקוף לזכותו את כל הקרדיט. התקליט הזה הוא תוצר מפגש של כמה מהקליברים הגדולים ביותר של הרוק הישראלי- מאיר ישראל, ז'אן פול סימבריס, מיקי שביב, סקסופוניסט העל ירוסלב יעקובוביץ', ומוזיקאי צעיר בשם משה לוי שהוזמן לנגן בהקלטות ומלווה את שלום מאז ועד היום בכל הופעותיו והקלטותיו, כשמעל כולם ניצב לואי להב, שהפיק את האלבום ביחד עם יעקובוביץ'. להב היה הרבה מעבר למפיק מוזיקלי- בשנת 1975 הוא לקח את להקת תמוז והפך חבורה של יהלומים לא מלוטשים ללהקת על מקצועית. 6 שנים אחר כך, התהליך שלהב התחיל עם חנוך בימי תמוז הגיע לשיאו ב- "חתונה לבנה" כשהוא לוקח את שיריו, חלקם אישיים ומורכבים העוסקים בהתמודדות עם ההצלחה ופירוק הנישואים שלו, עוטף אותם בסאונד מחוספס ולקח אותן לשלב הבא - גדול יותר, חזק יותר, אגרסיבי יותר. רוק אצטדיונים אמיתי.

 

תאונה - מתוך סדרת ההופעות "ארבע תחנות"

 

 

ומהסיבה הזאת  "חתונה לבנה" היה כישלון מסחרי מהדהד כשיצא -  הקהל ציפה בשקיקה לעלם החמודות שניגן על גיטרה אקוסטית עם קול גבוה את "מאיה" בצוותא, וקיבל במקום את שלום בשיא כוחו עם סאונד כבד, דיסטורשן וקול חרוך מנטל הסיגריות. גם סיבוב ההופעות באותה תקופה, שעל פי זקני הדור הייתה הפקה חסרת תקדים שהעלתה את הסטנדרט בארץ, הותיר את חנוך עם חור בכיס אחד, אבל עם נכס צאן בכיס השני, שכיום, 30 שנה לאחר שראה אור, אינו רק נחשב לאחד מאלבומים הגדולים של שלום , עמוס קלאסיקות כמו "הדרכים הידועות", "זה רק געגוע", "תאונה", "רומן אמיתי" ושיר הנושא המופתי. הוא יותר מהכול זכר לתקופה שבה לא היו מוכנים להתפשר על בינוניות, סירבו לחשוב בקטן, והעזו לחשוב בגדול.

 

הדרכים הידועות - בהופעה חיה בבארבי

 

 

 

תגובות