אלבומים

Led Zeppelin - DVD - 2003

מארז כפול שמכיל קטעים נדירים ומרגשים משלל הופעות של הלהקה

מאת סער גמזו. 01-02-2011

תגיות: הופעה, Led Zeppelin, 2003, Jimmy Page, Robert Plant, DVD

עטיפת הדי וי די:

 

יהיה קשה במיוחד לבחור אלבום אחד של זפלין שמייצג עבורי את כל הטוב שהלהקה הזו הביאה לעולם. הוורסטיליות האדירה שלה, היכולת לנוע בחינניות בין פולק לבלוז, בין רוק למטאל, לייצר המנונים על-זמניים לסחוף כמעט בכל קטע לטריפ מוזיקלי חסר גבולות מוגדרים – לד זפלין היא לא רק להקה אדירה. היא גם ציר חשוב בהתפתחות המוזיקה. היכולות הפנומנאליות של החברים בלהקה הם העיקר, והן מודגשות בעיקר על הבמה, כשמוסרות מעליהם כל ההקפדות שהיו באולפן. המוזיקה שלהם מתפתחת דרך ההופעות ומתעצבת מגיג לגיג. הם מתדלקים האחד את השני ונסחפים יחד למערבולות פסיכדליות קסומות.

המון שנים הסתפקו המעריצים בבוטלגים מצולמים של ההופעות. לא שוחררו קטעי וידאו רשמיים שתיעדו את ההופעות של זפלין בעולם, וחברי הלהקה עסקו בעיקר בפרויקטים אישיים. במאי 2003 שוחרר ה-DVD הכפול הזה, שהפיק גיטריסט הלהקה ג'ימי פייג'. במארז הכפול הזה תמצאו תיעוד מצולם באיכות גבוהה מאד של ההופעות הגדולות של הלהקה מהשנים 1969-1979. הדיסק הראשון מוקדש כמעט בלעדית להופעה המונומנטלית ברויאל אלברט הול ב-1970. כל הקטעים שם מבצועים בנגיעה אלוהית, אבל בולט מעל כולם הוא הביצוע של Moby Dick. כמעט רבע שעה (!!!) של סולו תופים היפנוטי שמגיש ג'ון הנרי בונהם. ברוב הזמן נראה שהוא בכלל לא בפוקוס והמקלות פועלים כהארכות של התודעה המוזיקלית שלו. מצמרר!!!

 

 

הדיסק השני קצת יותר אקלקטי ומכיל קטעים מהופעות באוסטרליה, ארה"ב ומתכניות טלוויזיה שבהן התארחה הלהקה. הסדר הכרונולוגי מאפשר את הפרספקטיבה המתאימה כדי לראות את הכשרונות הולכים ומושחזים לשיא. חדי העין יבחינו שאת טקסי הפולחן המוזיקליים האלה הלהקה מבצעת בצורה מהודקת להפליא למרות שעל הבמה אין מוניטורים. אחד הרגעים הבלתי נשכחים בדיסק הוא הביצוע של Kashmir בהופעה בפסטיבל Knebworth ב-1979. ג'ימי פייג' שר כמו מכושף (או מוכה סמים) בטונים שסומרים את השיער. השורשים הבלוזיים והחזון המטאלי נפגשים באחד מרגעי המפץ של הרוקנרול.

 

 

תגובות