אלבומים

Sabbo & Kuti - Better Days - 2011

סאבו וקותי מציגים שילוב מרענן בין המוזיקה הג'מייקנית להפקה הישראלית שיצליח להפוך גם אתכם לאופטימים

מאת ליטל פז. 01-01-2011

תגיות: ג'מייקה, 2011, Sabbo & Kutti, Better Days, Jah Rightfull, Soul J, Bazooka, עמרי גליקמן, טודרס

 

לפני כשמונה שנים נסעו סאבו וקותי להשתכן בצריף ג'מייקאני על חופיי האי הקאריבי ומאז התגלגלה לה ציפייה עפופה בעשן ורחשיי שמועות, כתבות בעיתון ובעיקר קאבר אחד בלתי נשכח. 

החיבור בין ישראל לג'מייקה נושא בחובו משהו מעבר לחיבור מוזיקלי בלבד. חיבור שמקורו במסר שמאחוריי הצלילים. העם הג'מייקני ידוע בפטריוטיות וגאווה ובצורך לצאת לרחובות ולחגוג גם כשהימים קשים. המוזיקה השולטת ברחובות האי משרישה את האופטימיות ואת הציפייה לימים טובים שעוד יבואו. נשמע מוכר?

יחד עם זאת, מהשכונות החלשות צומחת אווירת מלחמה שמבטאת את הסכסוך בין השכבות קשות היום לשכבות האמידות. סכסוך המתבטא גם במילות השירים וגם בשימוש במטאפורות כמו Gaza ו-Soldier כחלק ממאבק חברתי - תרבותי ולא בטחוני – צבאי.

מפיקים "מבחוץ" כמו סאבו וקותי המסתובבים ברחובות ג'מייקה מבעירים אש של תקווה בקרב אמנים צעירים וצמאים להכרה, כמו Jah Rightfull, אותו עובד חווה צעיר ששר ברימיקס ל"נכון להיום" של זוהר ארגוב. אותם חלומות, שפה שונה.

אבנר גדסי, ננסי ברנדס, זוהר ארגוב וג'ה רייטפול משתפים פעולה:

Sabbo & Kuti Feat. Jah Rightful - Do you remember by Kol Hacampus

אבל לא רק אמנים ג'מייקנים מקבלים במה באלבום, אלא גם שחקנים ישראלים מהזירה המקומית כמו Soul J, ,Bazooka ו Nechi Nech ב-  On My Way (השיר האהוב עליי בדיסק), עמרי גליקמן מ"התקווה 6" ב- Pass Another Light  או טדרוס מהצמד "אקסום" ב- Plant It.

סאבו וקותי מצליחים לשלב באלבום את המוזיקה הג'מייקנית עם העיבודים הישראלים בצורה טבעית ונינוחה, ואם לא הייתי יודעת, אני בספק אם הייתי מזהה שמדובר בהפקה ישראלית. כלי הנשיפה (Babylon Feel The Pain, Raggamuffin Soldier) בהחלט מעבים את החוויה המוזיקלית למי שרגיל לשמוע רגאיי מהאי, אך בלי התיימרות להשתלט על הצליל או ליצור משהו שונה מדיי. אני מצדיעה לכישרון לעשות זאת מבלי להביע, ולו בטעות, עליונות כלשהי על היוצרים המקומיים, אך כשמדובר ביוצרים מוכשרים שכאלה, בעתיד אשמח מאוד לשמוע גם מעבר לזה.

יחד עם זאת, שירים כמו Plan It ו-Better Days מרעננים במיוחד ועושים את האלבום להרבה יותר מעוד אלבום רגאיי טיפוסי, בין אם זה בביט הים תיכוני או בעיבוד האקוסטי היפייפה.

האזינו לשיר הנושא של האלבום:

06. Better says by Kol Hacampus

המילים שנכתבו לאלבום בוחרות להדגיש את התקווה והאמונה של הרגאיי, וגורמות להאזנה להיות קצת יותר מעוד סתם חוויה מהנה. זו הופכת לחוויה המזכירה לי בכל פעם מחדש את נקודת החיבור שלי לז'אנר, לתרבות, לנשמה. היא זורקת אותי היישר לחוף הכה חריף בחוצפתו אך כה עדין ברגישותו. ואני לא מדברת על ישראל, אלא על ג'מייקה.

תגובות