אלבומים

Nirvana - Nevermind - 1991

אלבום הדגל לאאוטסיידרים באשר הם, שהצליח להביא את הרוק האלטרנטיבי למרכז הבמה

מאת חולית בלאו. 01-09-2010

תגיות: Kurt Cobain, גראנג', Nirvana, Nevermind, 1991

 

קורט קוביין היה ועודנו ההתאהבות המוזיקלית הראשונה שלי. יכול להיות שזה כי בקול שלו ובמוזיקה של נירוונה יש משהו שמצליח לגעת במקומות הכואבים ביותר של כולנו, וכנראה שהיותו חתיך וכריזמטי גם לא הזיק. עוד בתור ילדה בת 14 הצלחתי להתחבר לפשטות החודרת של הלהקה ושל קוביין, ויאמר לזכותה שהיא עובדת עליי מצוין עד היום. מדהים כמה עמוק אפשר להגיע בעזרת כל כך מעט אקורדים.

רבבות מילים נשפכו על Nevermind, ובצדק. נירוונה עמדה אז בראש מהפכה מוזיקלית וחברתית שלמעשה יצרה סגנון מוזיקלי חדש. אמרו על קוביין שהוא נביא של מיליוני מתבגרים מתוסכלים, שהוא זועק את זעקתם של האאוטסיידרים באשר הם ושהמוזיקה של הלהקה מייצגת דור שלם של אנשים שפשוט נשבר להם.

מעבר לזה, האלבום הזה מצליח לבטא את האמביוולנטיות הרבה שקוביין חש בנוגע לפרסום ולהתמסחרות שלו ושל הלהקה. הרצון שלו להצליח ולפרוץ את גבולות סיאטל, שהוביל לבסוף לחתימת ההרכב בלייבל DGC הפתיע את המעריצים, שהיו רגילים לשמוע מקוביין שהכל משחק ושרק המוזיקה חשובה. גם חברת התקליטים עצמה הופתעה לחלוטין מההצלחה המסחרית של האלבום, שמכר עד היום כ-26 מיליון עותקים ואפילו הצליח להדיח את מייקל ג'קסון מהמקום הראשון בטבלת ה Billboard בשנת 1992.

 כשעוברים על רשימת השירים שמופיעים ב Nevermind , קל להתבלבל ולחשוב שזהו אלבום אוסף של מיטב הלהיטים של נירוונה. מ- Come As You Are דרך Lithium וכמובן Smells Like Teen Spirit השחוק עד דק, נדמה שהאלבום הזה נכנס להיכל התהילה של הגראנג' עוד לפני שהוא יצא. ויתכן גם שזה בגלל שאחריי מותו של קוביין, קהל המעריצים נותר עם צמא מטורף לעוד חומרים מהלהקה, וכך יצא שכמעט כל שיר בכל אלבום שלהם הפך ללהיט היסטרי.

קשה להאמין, אבל עשרים שנה חלפו מאז יציאת האלבום. לו קוביין היה נותר בחיים, הוא היה חוגג השנה יום הולדת 44. הייחוד האמיתי באלבום הזה הוא שהוא מזמין את המאזין לו להיות חלק מרגע שקפא בזמן. מהצליל הראשון שמתנגן בו, Nevermind מעלה תמונה מדויקת של האווירה והתחושה ששררה באותם ימים, והיופי בו הוא שהוא הצליח לכלוא בתוכו את רוח התקופה בצורה מושלמת. תקופה בה ילדים התבגרו לעולם שבערכיו הם לא מאמינים, מוטרדים מהניכור שמקיף אותם. זהו מקרה מיוחד בו תרבות נגד מצליחה להיות מיוצגת במוזיקה בצורה סוחפת ומדויקת, ובכך לכבוש אפילו את המתנגדים לה.

עבורי, האלבום הזה פשוט הגיע אליי למקום הנכון, בזמן הנכון. אני זוכרת את עצמי לא מבינה כיצד זה ייתכן שלא רק שמישהו באמת מבין את מה שעובר עליי ואת הרגשות שלי, אלא הוא גם מצליח לנסח אותם במילים כל כך יפה. הקול של קוביין הוא אולי הקול המוכר לי ביותר, והיחיד שמצליח גם לזרוק אותי בשנייה למקומות הרחוקים ביותר וגם לגרום לי להרגיש הכי בבית שאפשר. 

 

תגובות

  • מרגש

    א, 24-09-2011 19:22