אלבומים

אהוד בנאי - עוד מעט - 1996

אלבום נושא בשורה שחושף תהליך אמיץ של התבוננות עצמית

מאת אדיר מור. 01-12-2010

תגיות: פולק, רוק, אהוד בנאי, עוד מעט, 1996

 

‫"עוד מעט" הוא אלבום שבין דפי המילים שלו טמונה בשורה. לא עבור המאזין – מבחינתי ראוי היה לקרוא לו "כאן ועכשיו". אהוד בנאי יושב על כיסא, מביט אל מה שהשאיר מאחור כשבאמתחתו שירים מלאי כנות שיצר על דרך יפו בצד הכביש. נדמה כי הבשורה ממוענת דווקא עבור בנאי עצמו, שלראשונה חושף טפח מהשיח החד כיווני שיש לו עם היושב במרומים. שני אלבומים אחר-כך, ב"ענה לי", הוא כבר ידרוש תשובות.

בנאי לא מרשה לעצמו לצחוק. לכל היותר מעלה על פניו חיוך מבויש מאחורי מפוחית גדולה, כשהוא נזכר בערגה באותה בחורה משנת 82' בשירו "כשחיכיתי לך על הספסל". עצור? לא משוחרר? בנאי יודע שזוהי הנוסחה לדיוק, לשירה מחוספסת בעלת גוון של בית-כנסת ירושלמי.

 

 

האלבום, שיצא לחנויות לפני 15 שנה מכיל כמה מהקלאסיקות הגדולות ביותר של היוצר עם המשקפיים העגולים. ביניהן אפשר למצוא את "יוצא לאור" שבו הוא משתף פעולה עם בן דודו מאיר, את "אביא לך" המרגש ושיר נוסף שבנאי כלל לא רצה להכניס לאלבום – "מהרי נא" ("הילד בן שלושים..."). איכשהו, הפך האחרון לשיר אזהרה עבור אותם רווקים בשנות ה- 20 לחייהם שממאנים להשתחרר מבית אמא. ואולי בכלל לא לזה התכוון בנאי. הרי כבר אמרנו שהבשורה אינה עבורנו כלל. ובכל זאת, כמאמר השיר, כשאני מסתכל על מדף התקליטים הישנים, אלה השירים שמלווים את חיי.

 

תגובות