אלבומים

Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon - 1973

המנסרה ששינתה את פני המוזיקה

מאת חולית בלאו. 09-03-2011

תגיות: pink floyd, 1973, The Dark Side Of The Moon, רוק פסיכודלי

 

בימים כמו שלנו, בהם כל סינגל שמוזיקאי משחרר הוא אי בודד בפניי עצמו ופעמים רבות הקשר בינו לבין האלבום ש"מארח" אותו מקרי בהחלט, עניין כמו אלבום קונספט נשמע דיי תלוש מהמציאות.

יש שירחיקו ויגידו אפילו שזה מיותר ומגוחך. הרי מי בימינו רוצה לשמוע אלבום שלם ברצף? למה שכל שיר לא יהיה ישות נפרדת מקודמו? מה יוצא לנו מהמשכיות וסינרגיה בין השירים?

בדיוק בגלל דרך החשיבה הזאת, יכול מאוד להיות שאם The Dark Side Of The Moon היה יוצא בימינו, הוא היה נכשל כישרון חרוץ. אבל בעת יציאתו, בזמן  שאנשים עוד היו בעליי יכולת אמיתית לדחות סיפוקים, הוא שינה את פני המוזיקה ונחל הצלחה מטאורית.

זהו אלבום שדרש הרבה אומץ ותעוזה מצד יוצריו ומצריך אהבה גדולה לסגנון כדי שמאזיניו יצליחו להתחבר אליו באמת. אפשר למצוא בו קטעים אינסטרומנטליים של כמעט שמונה דקות, יצירות פסיכודליות דיי מטרידות  ובסך הכל, זהו אלבום לא ממש "תקשורתי" במובן המסורתי של העניין. אבל למרות הכל ואולי בזכות הכל, זהו אחד האלבומים המרגשים והמעניינים ביותר שנוצרו. בשמיעה רצופה של האלבום, מדהים לגלות איזה כוח יש ליצירה שלא מתפשרת. איזה מקסים זה לשמוע עשרה שירים שעל פני השטח כביכול נפרדים, אך למעשה, לא היו יכולים להתקיים האחד ללא השני.
האלבום כולו נותן פרשנות מוזיקלית לתופעות המתרחשות בחיי אדם- זמן, לחץ, פחד ושיגעון. בקטע Money  אפשר לשמוע מעבר חד ללחן בשבע שמיניות, בניגוד לשלושת הרבעים בהם שאר שירי האלבום מולחנים, זאת כדי להדגיש את מיקומו החריג של כסף בחיינו. כחלק מהעניין התמידי באלבום ובמקורותיו, הלהקה נאלצה להדוף לאורך השנים טענות עיקשות שלאלבום יש קשר מיסטי עם הסרט The Wizard Of Oz.  מעריצים טוענים שאם משמיעים את האלבום בתור פסקול הסרט, אפשר למצוא יותר ממאה דקות בהן השניים מתאימים באופן מושלם.

כמות המילים שנכתבו על האלבום הזה היא אין סופית. הוא נחל הצלחה מסחרית אדירה ויש שמחשיבים אותו כאלבום הטוב ביותר של ההרכב. הוא פרץ דרך מבחינת סאונד והפקה, ויש בו שימוש מיוחד וחדשני באפקטים שונים ומשונים.

אבל אני אומרת, עזבו את הכל, ופשוט לכו לשמוע את האלבום. לא קטע אחד מתוכו. לא שניים, אלא את כולו, "מצד לצד". הוא פשוט מדבר בפניי עצמו ואי אפשר שלא להתאהב בו.

 

 

 

תגובות