אלבומים

Avishai Cohen - Seven Seas - 2011

אלבום שיגרום גם לכרישים הגדולים ביותר במצולות להפנים שיש פה חיה מזן נדיר

מאת אדיר מור. 22-03-2011

תגיות: ישראלי, 2011, Avishai Cohen, Seven Seas

 

יש משהו בנגני ג'אז שגורם לך לרצות לשבת איתם לשיחה. מעין רצון למצוא אצלם את המיתר המוחי שכל תפקידו ליצור השראה ליצירה הבאה. לאבישי כהן אין זמן לשיחות כאלה, המיתר הזה עובד אצלו שעות נוספות. בשבוע שעבר יצא בישראל Seven Seas (שבעת הימים), אלבומו ה-11 של הבסיסט הישראלי תחת הלייבל של ענקית הז'אנר במוזיקה האמריקנית Blue Note.

באלבומו החדש מפליג קפטן כהן עם הרכבו המצוין על שבעת הימים, תוך שהוא מתמרן ברגישות ובנחישות בין אדוות הגלים ופורט על הכלי בצורה פנומנאלית, דבר שגורם גם לכרישים הגדולים ביותר במצולות להפנים שיש פה חיה מזן נדיר. Seven Seas הוא עירוב מוזיקלי של ג'אז, שושנה דמארי ולדינו. כהן הניח את היסודות עם שלוש נעימות פתיחה, ביניהן מופיעה About a Tree המצוינת, שבה מנגן עד כאב שחודר לנפש שי מאסטרו הפסנתרן. בשיר הבא, שגם נושא את שם האלבום, משחרר כהן את הרסן ונותן את האות לחגיגת צלילים עד שאפשר לחשוב שמדובר באלתור מוצלח במיוחד.

 

 

הג'אזיסט שעזב לתפוח הגדול לפני כ-20 שנה ונתן בו חתיכת נגיסה לא זנח גם באלבומו הנוכחי את העברית. איכשהו גם הטקסטים הפשוטים שכתב כהן נשמעים מעולה בעיקר כשקרן מלכה הנהדרת מלווה את השירה. אי אפשר בלי לציין את שני שושנים הישראלי ואת Tres Hermanic Eran הספאניולי שידעו כל-כך הרבה ביצועים וזכו לטיפול מסור ומוצלח.

היו הייתה זו הרצועה המועדפת עלי באלבום. יצירה בת למעלה מ-6 דקות שלרגעים נדמה בה כאילו כהן מנסה לספר משהו דרך מילים, אולם לא מצליח. תענית השתיקה הכפויה הזו משאירה תהיות רבות באשר שארע, כיצד זה נגמר ומה הלאה. "הלאה עוד אמשיך ללכת, הלאה לא אדע לאן.." – אבישי כהן לא יודע כרגע לאן ימשיך ללכת, אבל מה שבטוח הוא שיהיה זה עוד צעד בדרך לפרס הגראמי הנחשק.    

 

 

 

תגובות

  • נייס!

    גלעד, 23-03-2011 01:22

  • בהחלט מרענן.

    שנון כתמיד. מעורר תיאבון לשמוע את האלבום.

    דניאל, 23-03-2011 20:14