אלבומים

The will to death - John Frusciante - 2004

תהליך פנימי שהפך לאלבום מרגש. תנו קצת זמן ותתאהבו בו גם אתם

מאת ישי לוי. 29-09-2010

תגיות: רוק, John Frusciante, 2004, The will to death

 

"המאמץ אל המוות", בתרגום חופשי, הוא שמו של אלבומו השישי של ג'ון פרושיאנטה שיצא ב 2004. כדי להפוך את האלבום לראוי כל כך, פרושיאנטה מספר שהוא חווה מעין תהליך פנימי בזמן היצירה, שחיבר אותו עם הנשמה שלו. זה מה שהופך את המוזיקה שלו למה שהיא, כך הוא יצר את שמו. בהאזנה ראשונה קשה מאד לצפות לאן יתפתח האלבום, או לאיזה כיוון הוא מעוניין להגיע. ממש כמו פרושיאנטה עצמו באותו ראיון הזוי שעלה ליוטיוב, בו הוא מצולם אחרי כמה ימים שהיה כלוא בביתו. 

בשיר שפותח את האלבום, A Doubt, פרושיאנטה כותב שכולנו בוחרים לחיות את החיים, ועוד איזה חיים הוא בחר לעצמו. הוא נולד בניו יורק ב-1970 ולאחר כמה שנים עבר עם אימו ללוס אנג'לס, שם נכנס לסצנת הרוק המקומית. ג'ון הצעיר שהעריץ את הרד הוט צ'ילי פפרס הפך לידיד של הלל סלובק, גיטריסט הלהקה, שנפטר מספר שנים מאוחר יותר ממנת יתר. פרושיאנטה, אז רק בן 18, התבקש על ידי חברי הלהקה ההמומים להיכנס לנעלי הגיטריסט המנוח. הנער עם הגיטרה הסכים ובכך, הפך לשותף מלא להצלחה המסחררת של הלהקה.

כעבור זמן קצר, הדהים ג'ון את מעריציו וחבריו, כשהחליט לפרוש מהלהקה שהייתה דווקא בשיא ההצלחה שלה. 
פרושיאנטה חשש שהוא בוגד במוזיקה ה'טהורה' ושהייחוד שלו הולך לאיבוד. הוא נזכר בשיחה שקיים עם סלובק לפני מותו ובה הצהיר שאם הפפרס יתפרסמו, הלהקה בוודאי תאבד את הייחוד שלה. בהתדרדרות שהתחילה עוד תוך כדי מסע ההופעות האחרון שלו עם הלהקה, ג'ון התמכר לסמים קשים והחל להוציא אלבומי סולו .כנראה שזאת הדרך היחידה עבור פרושיאנטה - רק אם זה נא ומדמם זה רלוונטי. 

 

בשיר  Time Runs Out פרושיאנטה מגביר לפתע את הקצב. משם הוא ממשיך ל Unchanging, שבו לפתע הוא נשמע שקט ואינטימי. פרושיאנטה הוא אמן שממציא מחדש את השימוש בגיטרה ובהתאם גם יכולת האלתור שלו. בכל הביצועים מרגישים את המגע הייחודי שלו שלפעמים גם מזכיר קטעי סולו מהצ'ילי פפרס. ב Wishing פרושיאנטה מפגין את קולו המגוון , המשתלב מעולה בסאונד של השיר. 


לדעתי מדובר באלבום הטוב ביותר שלו, ובאחד האהובים עליי בכלל. תשיגו אותו. תקשיבו לכולו. בווליום גבוה ונמוך, אבל תנו לו קצת זמן ותתאהבו בו כמוני. ועוד משהו - על הבחירה של פרושיאנטה להקשיב לסלובק יש לי רק דבר אחד להוסיף - תודה.

 

תגובות