אלבומים

Raw Sound & Mediterranean Grooves - אוסף הגרוב הישראלי - 2011

האוסף החדש מוכיח שקיימת סצנת גרוב מקומית, אך טומן בחובו פחות מדי הפתעות

מאת גיא כהן. 21-02-2011

תגיות: ישראלי, גרוב, 2011, פאנק, ראגיי, אוסף, Raw Sound & Mediterranean Grooves

 

בשנים האחרונות יש פריחה של הגרוב בארץ, אבל פריחה אמיתית, לא כמו אחרי חורף ארצישראלי חסר משקעים, אלא כמו אחרי חורף אירופאי, אמיתי. ניתן לראות את זה בקהל שמגיע להופעות, באלבומים שיוצאים בקצב מסחרר. אם בעבר היו כאן רק מספר מצומצם של להקות שעסקו בז'אנר, כיום יש מלא, כך שזה היה רק עניין של זמן עד שמישהו ירים את הכפפה ויאגד את כולם על אותה במה ועל אותו דיסק. 

חברי "אודיו מונטאז'", אשר עומדים מאחורי פסטיבל הגרוב הראשון ,איגדו 20 קטעים מובחרים, חלקם בלעדיים, לכדי אוסף שיושק חגיגית בפסטיבל הראשון מסוגו בארץ, תחת השם  "Raw Sound & Mediterranean Grooves". ניתן לומר כי האוסף פונה לשני סוגי קהל. הראשונים הם אלו שטרם הכירו, ורוצים להכיר את האמנים בז'אנר. לקהל זה האוסף פוגע בדיוק במטרה. הוא נותן תצוגת תכלית של כמעט כל אנשי הגרוב בארץ - מבום פם דרך התפוחים, האחים רמירז, רדיו טריפ ופאנקנשטיין, והיד עוד נטויה.
עשרים קטעים נהדרים שערוכים בצורה נפלאה, ממש כאילו שייכים לאלבום של אותו אמן, יוצרים יחד שעה של גרוב ישראלי שתגרום לכם לזוז בצורה בלתי נשלטת. כל שנדרש מכם הוא לשים את הדיסק במערכת ולהתענג על עוזי נבון גולש לאחים רמירז וממשיך לסוליקו עם קטע חדש ומיוחד לאוסף, ליורם ארבל עם "תני לי הזדמנות" (ללא ספק הקטע הבולט באלבום) מתוך אלבום הסולו היחיד שלו שהוציא אי שם בשנות ה-70'. באמצע ההאזנה המי יודע כמה לאוסף, תהיתי על קנקנו , ועל מה היה קורה אם הייתי משמיע את האוסף הזה לחבר מחו"ל. סביר להניח שהוא היה מקבל תמונה קצת שקרית של מצב הגרוב בארץ, משום שהאוסף מציג רק צד אחד של הז'אנר. אומנם יש בו מספר ליהוקים מפתיעים כמו מארש דונדורמה ושממל שלא הכרתי לפניו, אך חסרו לי קטעים של שחקני הגרוב המרכזיים שלנו בשנים האחרונות, כמו הדג נחש, הבלקן ביט בוקס ואולי אפילו שב"ק ס. לשמוע את עוזי רמירז בשלושה קטעים שונים זה נפלא אבל קצת חוזר על עצמו.
מוזיקת הגרוב בארץ לקחה את עצמה בשנים האחרונות להרבה מאוד כיוונים, כמו היפ-הופ בשילוב עם כלים חיים, רגאיי, מוזיקה ערבית ועוד. האוסף הזה מייצג לדעתי רק חלק מסוים מאד מזירת הגרוב העשירה שלנו, ולכן קצת מפספס את המטרה.  

אז על אף ההתמקדות רק בחלק המסוים של הסצנה הזאת (כבר מותר לקרוא לזה סצנה?) הם נתנו באוסף הזה המון כבוד לאבות המזון הישראלים עם גרסה מחודשת ל"תני לי הזדמנות" של יורם ארבל, הג'ימס בראון שאף פעם לא היה לנו, וקטע ישן נושן של צלילי העוד המעולים, שאם לא האוסף הזה וודאי לא היינו שומעים עליו.

ואם בקטעים מיוחדים וחדשים שנערכו לכבוד האוסף הזה עסקינן (צלילי העוד, סוליקו, יורם ארבל, תפוחים, רדיו טריפ), אנחנו כבר מדברים על הקהל השני שאליו פונה האוסף - המכורים. כל מי שמכיר את פועלם של האמנים, אבל לא יכול לסבול את המחשבה שהוא יפספס קטע חדש, כל מי אוהב את האמנים ולא יכול לוותר על פלסטיק ובכלל כל מי שאוהב מוזיקה ישראלית טובה. ובכן, כאן שוב מפספס האלבום את המטרה, כשלא מצליח לחדש ולרגש יותר מידי את אילו שכבר מכירים ואוהבים. אולי זה אני שהגעתי עם מטען של ציפיות לקראת האוסף, ששכח שמדובר באוסף, ולא באלבום חדש, אבל היו באלבום יותר מידי קטעים שכבר שמעתי בעבר וגרמו לי להעביר לשיר הבא כדי לחפש את השיר החדש שאני לא מכיר. מה שנקרא פחות מדי הפתעות.

למרות שמדובר בשעה של מוזיקה טובה , שעושה את העבודה נאמנה, עדיין חסר לי הערך המוסף שצריך לקבל כאשר מחברים כ"כ הרבה אומנים טובים לאלבום אחד.           

 

 

תגובות

  • באמת?!

    מסכים בעניין החידושים, אך בלקן ביט בוקס והדג נחש מושמעים בכל פינה לעומת זאת את עוזי לא! סוף סוף נותנים לו במה! נותנים מקום למוסיקה שנעשית ע"י כלים אמיתיים ולא ע"י השטן!

    cdvicious, 15-03-2011 21:17

  • באמת?!

    מסכים בעניין החידושים, אך בלקן ביט בוקס והדג נחש מושמעים בכל פינה לעומת זאת את עוזי לא! סוף סוף נותנים לו במה! נותנים מקום למוסיקה שנעשית ע"י כלים אמיתיים ולא ע"י השטן!

    cdvicious, 15-03-2011 21:17