אלבומים

Joe Ariwa - Dub Tech Dub - 2007

ג'ו פרופסור כבר אמרנו? אמירה ופרשנות צעירה ליסודות המוזיקלים עליהם גדל בבית אבא

מאת אורלי פרידר. 11-05-2010

תגיות: דאב, dub, 2007, Joe Ariwa, Dub Tech Dub

 

ג'ו הוא בנו הבכור של ניל פרייזר הלא הוא המד פרופסור היקר.  פגשתי אותו לראשונה באולפני אריווה בלונדון כשעוד עשה את צעדיו הראשונים והמבטיחים כמהנדס סאונד שאחראי על ניהול הסטודיו. ישוב לצד אביו, תולה בו עיניים מעריצות. בשלב מאוחר יותר הוזמנתי להופיע עם המד פרופסור לתור קטן באירופה. ג'ו הצטרף אלינו כמעין נושא כלים, נושא את מזוודת האוצרות של אביו מהופעה להופעה, מתקין, מפרק, מרכיב ומלהטט אל תוך המיקרופון מילים. אך בעיקר מפאר את מורשת אביו.
אחת החוויות הזכורות לי כשיעור מאלף ומעלף במיוחד היא הדרך שעשינו משדה התעופה היתרו אל דרום מזרח לונדון בווייט הורס ליין שם מתגורר ויוצר מד פרופסור. בדרך ג'ו שלף דיסק מיקסים שלו לטרקים של אביו, והשניים מנהלים בינהם דיון על טעויות סאונד. מהצד, נדמה היה שאבא מד היה בסך הכול מרוצה מהעבודה של בנו. כמובן שלי אישית כל הטרקים נשמעו נפלא.
היה בעבודת הסאונד שלו משהו שהזכיר לי מאוד את המד פרופסור בצעירותו אבל יחד עם זאת הוא חידד את המוזיקה ל"שפיץ מוביל ועכשווי" של סאונד בועט יותר. היה כאן גול ניצחון. גור האריות למד לשרוט ולנעוץ שיניים, לקמט צלילים אל בלילה עכורה של פודינג אנגלי בלי לחשבן גם לא לאבא ומצד שני להבריק את הצליל נקי ומתוק הכי טהור בראשוניות שלו כמו תינוק שלומד לדבר.
בביקור האחרון של מד פרופסור בארץ קיבלתי ממנו את אלבום הבכורה של ג'ו כיוצר עצמאי, עד האלבום הזה הוא שיתף פעולה עם אמנים כמו יו רוי מלכי, הבן של ג'ה שאקה הטריקסטרס, וכמובן עם מד פרופסור.הרצועה הפותחת את האלבום Dub in Combat מהווה מעין הקדמה לחוויה הצפויה לכם בהמשך. נדמה שהאלבום בעיקרו הוא פסקול לקרב איגרוף
הומוריסטי בין הסאונד המזוהה עם היסודות השורשיים לבין המוזיקה המודרנית שעצבה אותו מחדש. המיוחד הוא שבקרב הזה אין מנצחים, המתח נשמר לכל האורך. ההשפעות המוזיקליות באות לידי ביטוי בכל רצועה באלבום, מהיפ הופ וג'אנגל ועד סול, גראג, דאב סטפ ואלקטרוניקה. כל אלה יחד, מפארים את יצירותיו לצד הסאונד השורשי הכבד של הרגאיי. ג'ו השכיל לארוג את כל אלה אל תוך אמירה מוזיקלית חדה מלאת סטייל שמייצבת אותו בעיני כיורש הראוי, וכמי שיישא בגאווה על כתפיו הצעירות את האימפריה כולה, ג'ו פרופסור כבר אמרנו? 

 

תגובות