אלבומים

Guitoud – I&I - 2009

ריקוד אחד מטורף ומטלטל של צלילים וסגנונות, שביחד יוצרים דאב עכשווי מרתק ועוצמתי

מאת אורלי פרידר. 10-08-2010

תגיות: דאב, אורלי פרידר, דראם אנד בייס, ג'אז רך

ארבעה אלבומים הוציא המוזיקאי המדהים הזה גיטו שמו- השם הוא כיווץ ילדותי בסלנג צרפתי לשם גיליאם. גיליאם אסקרי מהעיר ננסי שבצרפת אליו התוודעתי כתוצאה משיטוטי האין סופיים, מהרצון להתרגש מחדש ממוזיקה משובחת. גיטו זרק אותי להבין כמה גבוה אפשר לעוף מחיבור מרתק של צלילים, בתיבול פיקנטי של אפקטים, קצב מדיטטיבי שהולך ומשמין עם בס מנסר, וכל אלה הם בדיוק הכנפיים שאני צריכה על מנת לרחף אל דאב האושר.

הדאב מבחינתי הוא הגורמה של המוזיקה השחורה, ואין ספק שצרפת היא חממה קולינארית רבת טעמים וצבעים מרתקת בתחום. ולמרות שבצרפתית עסקינן, גיליאם מבחינתי הוא המוצרט של הדאב, הוא הקינוח שהצרפתים מכירים אך עדיין לא עיכלו, והעולם עדיין לא מכיר. הוא טלטל אותי באופן בו הוא מפרש דאב, ואין ספק שבפרשנות הזאת שלו יש סגנון חדשני ומרענן. לא קשה להבחין שיש כאן מוזיקאי שיודע מוזיקה על בוריה במיוחד באופן בו הוא מלהטט בתווים סולמות ומקצבים, וכל זה בליטוש חושני של אסטטיקה צרפתית מעוררת כמו נשיקה עם הלשון.

הוא לא תחם את היצירות שלו ליסודות הרגילים המוכרים לנו מהז'אנר. ברוב הקטעים חלק מהתזמור אמנם נשאר נאמן ליסודות השורשיים, אך מנגד ישנו תזמור מתפתל אל סאונד אלקטרוני תוקפני, ג'אז רך ,דראם אנד בייס , כלים וקולות אתניים ושאר גורמה. השמים הם הגבול. יש ריקוד אחד מטורף ומטלטל של צלילים וסגנונות, שביחד יוצרים דאב עכשווי מרתק ועוצמתי, דאב  מלודי שביסודו אינו שואף לפשטות אך דווקא בעזרת מהלכים מוזיקליים, מפוזרים הצליח לגבש סגנון עצמאי וייחודי בהיר.

כמובן שיצרתי קשר עם הבחור. הייתי חייבת לגלות מי הראש מאחורי המוזיקה המופלאה הזאת. אז גיליתי שהם זאת מוזיקה של איש אחד, גיליאם. מהנדס תוכנה צעיר שהמוזיקה עבורו היא החופש היחידי האמיתי שהוא יכול להרשות לעצמו. הוא הגדיר את עצמו כאיש שיושב על הספה עם מחשב, ועושה מוזיקה לאנשים שאוהבים לשבת על הספה. הוא בעיקר מפיק את עצמו ומשתף פעולה עם אמנים מקומיים אחרים בעירו, ובעיקר נהנה מכל רגע של עשייה ויצירתיות.

את האלבומים של גיטו אפשר לשמוע ולהוריד בלייבל האינטרנטי המצויין פרש פאלפ

 

תגובות